Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
10. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 214

“10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 214 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 214

Kapı vurulur.)
Güney kapısı vuruluyor. Odamıza gidelim.
Biraz su siler götürür bu işi.
Ne kolaymış görürsün.
Yüreğin gevşedi biraz, o kadar.
(Kapı vurulur.)
Duyuyor musun? Vurdular yine.
Gecelik hırkanı giy. Ararlarsa
Yatmadığımız belli olmasın.
Bırakma kendini saçma düşüncelere.
MACBETH
Kendimi bilmemek daha iyi
Ne yaptığımı bilmektense!
(Kapı vurulur.)
Vur, vur da uyandır Duncan’ı!
Keşke uyandırabilsen, nerde!
(Çıkarlar.)

Gelenler, İskoç soylularından Macduff (Mekdaf) ile Lennox’tur (Lenıks). Onların gelişinden hemen sonra kralın öldürüldüğü ortaya çıkar. Macduff ile odaya giren Macbeth, kralı öldürmekle suçladığı uşakları öldürür. Kralın oğulları, suçun kendilerine kalacağını düşündüklerinden biri İngiltere’ye, diğeri İrlanda’ya kaçar. Böylece Macbeth kral olur.

Macbeth, bir mağarada üç cadıyı büyü yapmaya çalışırken bularak onlara bazı sorular sorar. Her bir soru için bir hayalet belirerek Macbeth’e öğüt verir. Birinci hayalet, Macbeth’e Macduff’tan kendini korumasını; ikinci hayalet elini kana bulamaktan korkmamasını ve anadan doğmuş hiç kimsenin kendisini öldüremeyeceğini; üçüncü hayalet ise koca Birnam (Börnım) ormanı kalkıp üstüne gelmedikçe hiç kimsenin onun hakkından gelemeyeceğini söyler. Birnam ormanı yürüyemeyeceğine göre eceli ile ölene kadar Macbeth kraldır. Cadılar onun daha fazlasını öğrenmesini istemez. Lennox mağaraya girerek Macbeth’e Macduff’un İngiltere’ye kaçtığı haberini verir. Macbeth bunun üzerine Macduff’un şatosunu basar ve oradakileri kılıçtan geçirir.
Macduff, İngiliz sarayında olan Malcolm’a zorba Kral Macbeth’e karşı savaşmayı teklif eder. Macbeth’e soyluların Malcolm’la birleştiği haberleri gelmesine rağmen Macbeth ne olursa olsun savaşmakta kararlıdır çünkü cadıların sözüne güvenmektedir. Malcolm’un ordusu Birnam ormanına gelir ve Malcolm, askerlerine birer dal keserek başlarına tutmalarını ister. Böylece düşman, sayılarını anlayamayacaktır. Macbeth ise kendine güvenerek Dunsinane’deki (Dansıneyn) kalesinin kuşatılmasını bekler. Ruh sağlığı bozulan Lady Macbeth ölür. Bu sırada bir haberci gelerek Birnam ormanının yürüdüğünü söyler. Macbeth buna inanmak istemez. “Birnam ormanı Dusinane’e yürümedikçe korkma!” sözü gerçekleşmektedir ama buna rağmen Macbeth savaşacaktır. Savaş meydanında karşı karşıya gelirler ve Macbeth öldürülür. Macduff ise İskoçya’nın yeni kralı olur.

Şair Evlenmesi adlı metni Macbeth adlı metinle tür, biçim, üslup ve içerik açısından karşılaştırınız.

  • Cevap:

10. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 214 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!