Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
10. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 216

“10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 216 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 216

5. “Zira büyük kız kırk yaşını geçmiş olduğu halde damat beyin dengi olamaz.” cümlesi yukarıdaki kutucuklarda belirtilen cümle çeşitlerinden hangilerini örneklemektedir? Kutucuk numaralarını aşağıda belirtilen yerlere yazınız.

  • Cevap:

6. “Her bir zamanda ve her bir mekânda böyle doğrucasına şehadet ederim” cümlesi yukarıdaki kutucuklarda belirtilen cümle çeşitlerinden hangilerini örneklemektedir? Kutucuk numaralarını aşağıda belirtilen yerlere yazınız.

  • Cevap:

7. Yukarıdaki sorularda bulduğunuz cümle çeşitlerinin metindeki işlevlerini belirleyiniz.

  • Cevap:

8. Aşağıdaki parçada noktalama işaretlerinin kullanım amaçlarını belirleyiniz.

KAVUKLU — Nafile! Tamir götürmüyor. Hep işsizlik, yoksuzluk seyyiesi. Boş gezenin boş kalfası. PIŞEKÂR — Elinde bir sanatın yok mu?
KAVUKLU — Ne gezer! Vaktiyle ne okuduk, ne sanata heves ettik.
PIŞEKÂR — Demek elinde beş on kuruş sermayen de yok ha?
KAVUKLU — Ne gezer. On paraya kurşun atıyorum.
PIŞEKÂR — Vah vah vah! Bin liran da mı yok?
KAVUKLU — Eğleniyor musun? Fülûsa muhtacım.
PIŞEKÂR — Dur, birader. Sen benim baba dostumsun. Sana yardımda bulunmayım da kime bulunayım? Ben bu mahallenin muhtarıyım, her bir umûr ü husûsâtına ben karışırım. Birkaç hâne ile birkaç da dükkân kiraya veririm. Bir sanat var, bilmem becerebilir misin? Senin için biçilmiş kaftan. Hem de bir baltaya sap olursun.

  • Cevap:

9. Aşağıdaki parçada bulunan birleşik kelimelerin yazımıyla ilgili kuralları belirtiniz.

Ihsan Hınçer’in (1916-1979) görüşüne göre “Camın henüz keşfedilmediği zamanlarda Çin’de pencerelere kâğıt yapıştırılırmış. Işık yakıldığı zaman, içeride dolaşanların gölgeleri pencereye aksettiği için görülen hareketler hayal oyununun bulunmasına müncer olmuştur.”

  • Cevap:

Etkinlik

İncelediğiniz metinlerden hareketle geleneksel tiyatronun eğlence kültürümüzdeki yeri, Osmanlı toplumunda bir arada yaşama kültürü, isimlerle karakterler arasındaki ilişki, yanlış anlamalar ve şive taklitleri gibi konular hakkında yazma çalışmaları yapınız.

  • Cevap:

10. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 216 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!