Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
10. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 281

“10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 281 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 281

1. Metin ile metnin konusu, amacı ve hedef kitlesi arasındaki ilişkiyi belirtiniz.

  • Cevap:

2. Metinde tarihî ve sosyal unsurlarla manevi değerleri belirleyiniz.

  • Cevap:

3. Metindeki anlatım biçimlerini, düşünceyi geliştirme yollarım ve bunların işlevlerini belirleyiniz.

  • Cevap:

4. Metinde anlamına, yapısına, yükleminin yerine ve türüne göre cümle çeşitlerine birer örnek bularak bunların metindeki işlevlerini belirleyiniz.

  • Cevap:

5. Yazın Ankara’nın tepeleri boz, dereleri yeşildir. Çünkü dereler kuytudurlar, yazın sulak, kışın ılık olurlar. Onun için de yamaçları bağlık, tabanları ağaçlıktır. Ankara derelerinin bence en güzeli Hacıkadın deresidir. Ben Hacıkadın’ı bir kış pazarı görmüş, onun kış halini bile sevmiştim. Sonra oraya her yıl, baharın, yazın, güzün, en az üç yol gider oldum. Ben kırlara sık giderim. Fakat şehirden çıkınca safi tabiat, su katılmamış, el değmemiş tabiat isterim. Hacıkadın deresinde dik yamaçlar, derin yarlar, sarp kayalar, çağlayanlar var. Hacıkadın deresinde yalnız Ankaralı değil, Akdenizli, Karadenizli ağaçlar var. Hikmet Birand, Anadolu Manzaraları Bu parçanın anlatımında hangi edebî türün özellikleri ağır basmaktadır?

A) Deneme
B) Röportaj
C) Söyleşi
D) Mülakat
E) Gezi yazısı

  • Cevap: E

6. Aşağıda verilen eserlerden hangisinin türü diğerlerinden farklıdır?

A) Mavi Yolculuk
B) Zeytindağı
C) Yolcu Defteri
D) Anadolu Notları
E) Avrupa’da Ne Gördüm

  • Cevap: B

7. (I) Altınoluk hakkındaki olumsuz görüşlere pek aldırış etmedim. (II) Eyuboğlu bize yolculuğumuz boyunca balık tutacak bir balıkçı bulmuştu. (III) Motorlu sandalı da vardı. (IV) Motorda takım tak- lavatının tamam olup olmadığını kontrol eden çıkmadı aramızda. (V) Bir haftalık yolculukta epey yol almak istiyorduk. Bu parçada numaralanmış cümlelerle ilgili olarak aşağıdaki yargılardan hangisi yanlıştır?

A) I. cümle, yükleminin türüne göre fiil cümlesidir.
B) II. cümlede yan cümle yoktur.
C) III. cümle, yükleminin türüne göre isim cümlesidir.
D) IV. cümle, ögelerinin dizilişine göre devriktir.
E) V. cümle, anlamına göre olumludur.

  • Cevap: B

8. Gezimizin bir gününü Manisa’ya ayırmıştık ( ) Truvalıların dostu oldukları söylenen Anadolu’nun otokton ahalisinden Magnetlerin kurdukları ve onların isimlerini taşıyan iki tanınmış antik şehir var ( ) Magnesia ad Spylum ve Magnesia ad Meandros ( ) Birinci Menderes vadisinde ( ) diğeri Gediz (Hermus) vadisinde ( ) Doğan Kuban, Bir Batı Anadolu Gezisi Bu parçada ayraçlarla ( ) belirtilen yerlere aşağıdakilerin hangisinde verilen noktalama işaretleri sırasıyla getirilmelidir?

A) (.) (:) (;) (,) (.)
B) (.) (:) (.) (,) (.)
C) (.) (:) (,) (,) (…)
D) (.) (;) (…) (,) (.)
E) (.) (.) (:) (,) (.)

  • Cevap: B

10. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 281 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!