Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
10. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 40

“10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 40 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 40

Bezirgân da önlerine düştü, kılavuz oldu. Kâfir de inerek bir yerde akçe bölüşmekteydi. Bu sırada yiğitler meydanının arslanı, pehlivanların kaplanı boz oğlan yetişti. (…) bezirgânların malını kurtardı. Bezirgânlar der:

“Bey yiğit bize sen erlik işledin gel şimdi beğendiğin maldan al” dediler. Yiğidin gözü bir deniz tayı boz aygırı tuttu, bir de altı kanatlı gürzü, bir de ak kirişli yayı tuttu. Bu üçünü beğendi. Der:

“Bre bezirgânlar bu aygırı ve sonra bu yayı ve bu gürzü bana verin” Böyle diyince bezirgânlar bozuldu. Yiğit der:

“Bre bezirgânlar çok mu istedim” Bezirgânlar:

“Niye çok olsun, amma bizim bir beyimizin oğlu vardır, bu üç şeyi ona armağan götürmemiz gerek idi” dediler. Oğlan der:

“Bre beyinizin oğlu kimdir?” Dediler:

“Pay Püre’nin oğlu vardır, adına Bamsı derler”

Pay Püre’nin oğlu olduğunu bilemediler. Yiğit parmağını ısırdı. Der:0,

“Burda minnetle almaktansa, orda babamın yanında minnetsiz almak daha iyidir” Atını kamçıladı yola girdi. Bezirgânlar ardından bakakaldılar, ” Vallah güzel yiğit, faziletli yiğit” dediler.

Boz oğlan babasının evine geldi. Babasına haber verildi, bezirgânlar geldi, diye. Babası sevindi, çadır otağ, alaca gölgelik diktirdi, ipek halıcıklar serdi, geçti oturdu. Oğlunu sağ yanına aldı. (…)

Birdenbire bezirgânlar geldiler. Baş indirip selâm verdiler. Gördüler ki o yiğit, (…) Pay Püre Bey’in sağında oturuyor. Bezirgânlar yürüdüler yiğidin elini öptüler. Bunlar böyle edince Pay Püre Bey’in hiddeti tuttu, bezirgânlara der:

“Bre (…) baba dururken, oğul elini mi öperler?” Dediler:

“Hanım, bu yiğit senin oğlun mudur?” “Evet benim oğlumdur” dedi. Dediler:

“Şimdi incinme Hanım, önce onun elini öptüğümüze, eğer senin oğlun olmasaydı bizim malımız Gürcistan’da gitmişti, hepimiz esir olmuştuk” Pay Püre Bey der:

(…) Bre, bu oğlana ad koyacak kadar var mıdır?” “Evet sultanım, fazladır” dediler.

Pay Püre Bey kudretli Oğuz beylerini çağırdı misafir etti.

Dedem Korkut geldi, oğlana ad koydu, der:

“Ünümü anla sözümü dinle Pay Püre Bey Allah Teâla sana bir oğul vermiş tutu versin Ak sancak kaldırınca müslümanlar arkası o Karşı yatan kara karlı dağlardan aşar olsa Allah Teâla senin oğluna aşıt versin Kanlı kanlı sulardan geçer olsa geçit versin Kalabalık kâfire girince Allah Teâla senin oğluna fırsat versin Sen oğlunu Bamsım diye okşarsın Bunun adı boz aygırlı Bamsı Beyrek olsun Adını ben verdim yaşını Allah versin.”dedi.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 40 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!