Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
10. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 44

“10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 44 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 44

TAHİR İLE ZÜHRE HİKÂYESİ

Bir padişah ile vezirinin çocukları olmamaktadır. Bir derviş, onlara Allah’ın izniyle çocuklarının olacağını; kızın ismini Zühre, oğlanın ismini Ta- hir koymalarını söyler. Çocukları birbirinden ayırmadan büyütmelerini, zamanı gelince de evlendirmelerini tembihleyerek ortadan kaybolur.

Bir süre sonra padişahın kızı, vezirin oğlu olur. Çocuklar birbirinden ayrıldığında feryatlarından durulmaz. İkisi birlikte bir köşkte büyür. Büyüyünce Tahir ile Zühre birbirlerini severler.

Aşağıdaki parçada Tahir ile Zühre’nin saz çalmayı öğrenip duygularını sazla dile getirmeleri anlatılmaktadır.

Aradan günler geçti. Bir gün Tahir bir ustanın saz çaldığını gördü ve sazın sesine hayran oldu. Ustaya, kendisine saz çalmasını öğretmesi için yalvarmaya başladı. Usta razı oldu. Birkaç ay saz dersi aldı. Bu arada Tahir’in saz öğrendiğini işiten Zühre de bir saz çalan kadın buldurup, saz çalmasını öğrendi. Her ikisi de kısa sürede o kadar güzel saz çalmayı öğrendiler ki herkes hayret etti. Hatta onlardan iyi kimse saz çalamaz hale geldiler.

Bir gün Tahir, Zühre’nin yanında otururken aşka gelip şu türküyü söyledi:

Aldı Tahir:
Aşkın meyini içtim
Can ile serden geçtim
Şevki ruyunla Zühre
Yaş yerine kan içtim.

Aldı Tahir:
Zühre’nin ruhı güldür
Tahir ona bülbüldür
Zühre’nin siyah zülfü
Kar üzeri sümbüldür.

Aldı Zühre:
Ey ruhları gül Tahir
Bal gibi meyl Tahir
Cismimden akan yaşı
Lutfeyle gel sil Tahir.

Aldı Zühre:
Seninle yüz bir yaşta
Aşkım havası başta
Gündüz hayalim sensin
Geceler gördüm düşte.

Onlar aşklarını türkülerle dile getirirken padişahın kölesi onları kıskanır. Zühre’nin annesine Tahir ile Zühre’nin birbirlerini sevdiklerini anlatır. Padişahın karısı olanı biteni hemen padişaha haber verir. Padişah artık kızını Tahir’le evlendirme zamanı geldiğini belirtir. Fakat Zühre’nin annesi kızının bir vezir oğlu ile evlenmesine razı değildir. Hemen bir sihirbaz bularak padişaha sihir yaptırır. Padişahı Tahir’den soğutur ve onu saraydan kovdurur. Ayrılan iki âşık gece gündüz ağlaşır. Tahir elinde sazı bağ, bahçe gezerek türküler söyler. Babası kızının isteği üzerine bir köşk yaptırır. Zühre bu köşkte dadısı ile kalır.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 44 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
1
clap
0
happy
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!