Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
10. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 72

“10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 72 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 72

7. Dinî aşk hikâyelerimizin ilk örnekleri de 13. yüzyılda yazılmıştır. Ali adlı şairin 630 / 1233’te hece vezniyle ve dörtlüklerle yazdığı Yusuf Kıssası’ndan sonra -‘nın Yusuf u Zeliha – İslâmî edebiyatın en eski aşk hikâyesidir. Hasibe Mazıoğlu, Divan Edebiyatında Hikâye Bu parçada boş bırakılan yerlere sırasıyla aşağıdakilerden hangisinde verilenler getirilmelidir?

A) Mevlana-mesnevisi
B) Taşlıcalı Yahya-kasidesi
C) Şeyyad Hamza-mesnevisi
D) Âşık Paşa-kasidesi
E) Ahmedi-mesnevisi

  • Cevap: C

8. Genç Kalemler hareketi, Ömer Seyfettin’in önderliğinde, 1911 Nisan’ında edebî çevreye sesini duyururken şu ilkeyi benimsiyordu: “Dilde ve edebiyatta millî benliğe dönüş”. Ömer Seyfettin, Ali Canip ve Ziya Gökalp’in ortak görüşünden kaynaklanan bu hareket, başlarda “Yeni Lisan” (dilde sadeleşme) hareketi olarak ortaya çıkmıştı. Sonra edebiyatı da içine aldı. Çünkü edebiyatın, temel malzemesinin dil olduğu gerçeği de gözden uzak tutulmamıştı. Böylece halka yönelen, halk zevkini ve Türk kültürünü verecek olan millî bir edebiyat anlayışı ileriye sürüldü. Yapılan uzun tartışmalar ile hareketi savunan gençlerin inandıkları dava üzerinde ısrarla durmaları ve bu anlayışla edebî eserler kaleme almaları, o dönemin edebiyat çevresinde büyük yankılar uyandırdı, geniş bir taraftar kitlesini oluşturdu. Üstelik başlarda harekete karşı olanlar bile sonradan bu görüşleri benimsemekten geri kalmadı. Böylelikle Genç Kalemler hareketi, edebiyatımızda yeni bir dönemin, Millî Edebiyat Dönemi’nin açılmasına hizmet ediyordu. İsmail Parlatır, Genç Kalemler Hareketi İçinde Ömer Seyfettin Bu parçada Genç Kalemler hareketi ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisine ulaşılamaz?

A) Hareketin temel ilkesine
B) Ömer Seyfettin önderliğinde oluştuğuna
C) Dilde sadeleşme hareketi olarak başladığına
D) Millî Edebiyat Dönemi’ni başlattığına
E) Yalnız dilde görülen bir hareket olduğuna

  • Cevap: E

9. — Vah vah vah ( ) Pek teessüf ettim ( ) Allah sabırlar versin ( ) Elden ne gelir efendim ( ) Ben yokuşun alt başından doğru gelir iken kapınızdan bir efendi çıkıyor idi ( ) Ahmet Mithat Efendi, Letaif-i Rivayat, Hazırlayanlar: Fazıl Gökçek, Sabahattin Çağın Bu parçada yay ayraçlarla ( ) belirtilen yerlere, aşağıdakilerin hangisinde verilen noktalama işaretleri sırasıyla getirilmelidir?

A) (!) (,) (.) (…) (.)
B) (.) (,) (…) (:) (.)
C) (!) (.) (:) (?) (.)
D) (…) (;) (,) (?) (.)
E) (!) (.) (!) (?)

  • Cevap: E

10. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 72 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
6
clap
2
love
2
sad
2
unlike
1
confused
1
angry
0
happy

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!