Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
10. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 81

“10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 81 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 81

“Kutlu Olma Bilgisi” anlamına gelen Kutadgu Bilig, Yusuf Has Hacip tarafından 1069 yılında yazılmıştır. İslamiyet’in Kabulünden Sonraki Türk Edebiyatı’na ait, bilinen ilk yazılı eserdir. Karahanlı Hükümdarı Tabgaç Buğra Han’a sunulan bu didaktik eser, siyaset- name türünün Türk edebiyatındaki ilk örneği olarak kabul edilir. Yazıldığı dönemin sosyal ve siyasi anlayışını yansıtan eser, aruz ölçüsüyle mesnevi tarzında yazılmıştır.

İslamiyet’in Kabulünden Sonraki Türk Edebiyatı’na ait, bilinen ilk yazılı eser Kutadgu Bilig’dir.

Alegorik bir eser olan Kutadgu Bilig, dört sembolik kişiliğin karşılıklı konuşmaları şeklinde oluşturulmuştur. Bu kişilerden hükümdar olan Kün Togdı (Gün Doğdu) adaleti, vezir olan Ay Toldı (Dolunay) mutluluğu, bilge olan Ögdülmiş (Övülmüş) aklı, derviş olan Odgurmış (Uyanmış) akıbeti temsil etmektedir.

Eser; Allah, peygamber, dört halife ve eserin sunulduğu kişinin övgüleriyle başlar. Eserde adalet, doğruluk, iyilik, erdem, akıl, bilgi, zaman, mutluluk, halkla ve devlet görevlileriyle münasebetler gibi konularda bilgiler verilir.

Metni Anlama ve Çözümleme

1. Kutadgu Bilig’de anlatılanların bugün için de yol gösterici olma niteliğini koruması eserin hangi özelliğini göstermektedir? Açıklayınız.

  • Cevap:

2. Metni dil ve anlatım özellikleri açısından inceleyiniz.

  • Cevap:

3. Kutadgu Bilig’deki bazı sözcükler, bugün yazı dilimizde kullanılmamakla birlikte ağızlarda yaşamaktadır. Bu durumun nedeni ne olabilir? Tartışınız.

  • Cevap:

4. Şiirde ahengi sağlayan ögeleri belirleyerek bunların şiire katkısını değerlendiriniz.

  • Cevap:

5. Metin konu bakımından hangi şiir türünü örneklemektedir? Açıklayınız.

  • Cevap:

6. Aşağıdaki tabloda Kutadgu Bilig’deki kişilerle bu kişilerin temsil ettikleri kavramları eşleştiriniz.

  • Cevap:

10. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 81 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!