Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ
10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Öğün Yayınları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 118

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 118 Cevapları Öğün Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 118

1. Kültür hâzinemizin en önemli ve edebî unsurlarından biri olan türkülerimiz, geçmişi aydınlatarak millete ait geleneği geleceğe aktarmada nasıl bir görev üstlenir? Düşüncelerinizi sözlü olarak ifade ediniz

  • Cevap: Türküler toplumun ortak sesidir. Ait olduğu ulusun duygularını, düşünce yapısını, bakış açısını yansıtır. Türküler; kültürü kuşaktan kuşağa taşımakta köprü görevi görür. Türküler; sadece kültürün bilgisini taşımakla kalmaz, aynı etkinlik etrafında bir araya gelen farklı kuşaklar arasında iletişimi de mümkün kılarak onları birbirine yaklaştırır; yakınlaştırır, birleştirir.

2. Türküler, mitolojik dönemden günümüze uzanan uzun ince bir çizgide Türklerin sosyal, siyasal, dinî ve kültürel hayatının her safhasında yer almıştır. Bunun nedeni sizce ne olabilir? Sınıf ortamında tartışınız.

  • Cevap: Bunun nedeni  türkülerin toplum yaşamının her anından bireysel konulara kadar her şeyi barındırmaları, kültür unsurlarını geleceğe aktarmadaki önemli bir araç olması olabilir.

3. Bir milleti tanımak, o millet hakkında bilgi sahibi olmak için ilk önce, o milletin hangi değerlerine bakmamız gerekir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: O milletin kültür değerlerine bakmamız gerekir. Mesela diline, türkülerine, masallarına, inancına gelenek ve göreneklerine bakmamız gerekir.

10. Sınıf Öğün Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 118 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?
**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!

Close