Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ
10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Öğün Yayınları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 123

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 123 Cevapları Öğün Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 123

6. Okuduğunuz şiirde, şiirin yazıldığı dönemin gerçekliğini yansıtan unsurları bularak şiirdeki millî, manevi ve evrensel değerler ile sosyal, siyasi ve tarihî öğeleri belirleyiniz.

 • Cevap: Milli, manevi değerler vatan sevgisi, vatan için çalışmak, şehit olmak, bayrak vb

7. Okuduğunuz şiirin, bağlı olduğu edebî dönem, akım, gelenek ve topluluğu tespit ediniz. Şiirde görülen edebî, felsefi, estetik anlayışı da dikkate alarak şiirde edebiyat, sanat ve fikir akımlarının/anlayışlarının yansımalarını değerlendiriniz.

 • Cevap: Halk şiiri geleneğinin 20. yüzyıldaki en önemli temsilcilerinden biri de Aşık Veysel’dir. Görme yetisini yitirmiş olan şair, sazıyla sözüyle bu toprakları, halkın yaşamını, sevinç ve üzüntülerini yürekten dillendirmiş büyük ve yüce bir ozandır.Şiir halk şiiri geleneğini yansıtıyor.

8. Bir şiiri doğru yorumlayabilmemiz için şairin hayatını, edebî kişiliğini iyi bilmemiz ve şiir üzerinde doğru düşünebilmemiz gerekir. Bu hatırlatmadan hareketle okuduğunuz şiirdeki iletileri belirleyerek şiiri yorumlayınız.

 • Cevap:

Vatan sevgisini duyanlar doğrulukla çalışır.
Atalarımız vatan için canını vermişlerdir.
Vatan aşkı ile çalışanlar yükselir.
İnsan olmak için okumak gerek.
Bu vatan hepimizin

9. Okuduğunuz şiirin, bağlı olduğu edebî dönem, akım, gelenek ve topluluğu dikkate alarak şairin biyografisinden hareketle şair ile şiir arasındaki ilişkiyi değerlendiriniz.

 • Cevap: Türk halk ozanlarının son temsilcilerinden olan Aşık Veysel bu şiirinde vatan sevgisini sade, yalın bir dille ifade etmiştir. Koşma, Aşık Veysel’in hayat ve sanat anlayışını yansıtıyor.

Türk halk edebiyatında doğa, aşk, ve kahramanlık konulu koşmaları araştırınız. Hangilerinin sizi daha çok etkilediğini nedenleriyle aşağıya yazınız.

 • Cevap: Aşk konulu koşma örneği

  SEN OLMASAN BEN OLMAZDIM

  Sen bir aşksın ben bir Mecnun
  Sen olmasan ben olmazdım
  Sen bir gülsün, ben bir bülbül
  Sen olmasan ben olmazdım

  Kalbimde yaşarsın her an
  Varım yoğum sensin inan
  Kalbimdeki aziz mihman
  Sen olmasan ben olmazdım

  Ansızın kalbime girdin
  Türlü türlü dertler verdin
  Beraberce çeker derdin
  Sen olmasan ben olmazdım

10. Sınıf Öğün Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 123 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?
**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!

Close