Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ
10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Öğün Yayınları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 162

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 162 Cevapları Öğün Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 162

1. Türk gazi tipinin mükemmel bir örneğini yansıtan Battal Gazi, gerek kahramanlığı, gerekse evliya karakteriyle Anadolu halkı arasında asırlarca sözlü olarak yaşamıştır. Bunun nedeni sizce ne olabilir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: Çünkü dini bir kimlik taşıyan bu savaş ve kahramanlık hikayeleri Anadolu insanının ilgisini çeken bir niteliktedir. Battal Gazı hikayeleri Anadolu insanı üzerinde son derece etkili olmuştur. Bu yüzden de Battalnâme Anadolu halkı arasında asırlarca sözlü olarak yaşamıştır.

2. Destanların kültür tarihimizdeki önemi nedir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: Destanlar bir milletin bütün varlığını, elemlerini, kederlerini, sevinç ve coşkularını kısaca heyecanlarını hareketlendiren bütün duygu ve düşünce yapısını oluşturan zenginlik hazineleridir. Milletlerin millet olma yolundaki çabalarından izler taşır ve bu çabaların hatıraları ile geçmişle gelecek arasındaki zamanı canlı ve taze tutar. Destanlar, milletlerin geçmişlerindeki diri ve canlı emellerin belirli ülkeler halinde geleceğe aktarılmasında birinci derecede önem taşıyan yazılı veya sözlü belgelerdir.

3. “Battal Gazi, hiçbir şeyden korkmaz. Tek başına bir orduya karşı savaşır. Bizanslılar, Hristiyanlar, İslam’ı kabul etmeyen bütün din mensupları, Mecusiler, ateşperest ve putperestlerle vuruşur. Hepsini İslam’a davet eder. Tam bir Müslüman hayatı sürer. Derin bir manevi aşkı vardır.”

Bütün bunlar Battal Gazi’nin hangi yönünü vurgulamaktadır? Düşüncelerinizi sözlü olarak ifade ediniz.

  • Cevap: Karakter özelliklerini vurgulamaktadır.

10. Sınıf Öğün Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 162 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?
**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!

Close