Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ
10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Öğün Yayınları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 273

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 273 Cevapları Öğün Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 273

1. Okuduğunuz metinden alınmış aşağıdaki cümlelerde geçen altı çizili kelime ve kelime gruplarının anlamını metindeki bağlamından hareketle tahmin ediniz. Tahmininizi kaynaklardan yararlanarak kontrol ediniz.

“Öncelikle piyanonun kodlarını yazdık. Bastığımız tuşlar hangi notayı çalacak diye tasarım yaptık. Sonra bunu karton üzerine döktük. Tasarımı tamamlayıp 6. sınıf öğrencilerine gösterdik, ilk olarak orada çalıştırdık. Arduino kart yardımı ile kıskaçlı telleri kartona bağladık. Biraz geliştirmek istedik, ince tel kullanıp alüminyum folyoyla kartona yapıştırdık. Sistemin altına da topraklama yaptık.”

  • Cevap:

2. Okuduğunuz haber metninin konusunu, amacını ve hedef kitle ile ilişkisini belirleyiniz.

  • Cevap:

3. Okuduğunuz haber metninin ana düşüncesini ve yardımcı düşüncelerini belirleyiniz.

  • Cevap:

4. Okuduğunuz haber metnindeki anlatım biçimlerini, düşünceyi geliştirme yollarını ve bunların işlevlerini belirleyiniz.

  • Cevap:

5. Okuduğunuz haber metninin cümle yapılarını, kelime kadrosunu, akıcılık, nesnellik, öznellik, duygusallık, coşkunluk gibi hususlarını da dikkate alarak haber metninin dil ve anlatım özelliklerini belirleyiniz.

  • Cevap:

6. Okuduğunuz haber metninde içeriğin doğal, toplumsal veya bireysel gerçeklikle ilişkisini inceleyerek haber metnindeki değerler ile sosyal öğeleri belirleyiniz.

  • Cevap:

7. Okuduğunuz haber metnindeki açık ve örtük iletileri tespit ediniz. Haber metniyle ilgili eleştirilerinizi, güncellemelerinizi ve beğeninizi haber metnine dayandırarak haber metnini yorumlayınız.

  • Cevap:

8. Okuduğunuz haber metninde, muhabirin konuyu hangi açıdan ele aldığını, yönlendirme yapıp yapmadığını, taraf olup olmadığını, öznel veya nesnel davranıp davranmadığını tespit ederek metinde muhabirin bakış açısını belirleyiniz.

  • Cevap:

10. Sınıf Öğün Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 273 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?
**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!

Close