Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ
10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Öğün Yayınları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 33

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 33 Cevapları Öğün Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 33

1. Tarih, geçmiş dönemlerdeki olayları, savaşları, uygarlıkları belgelere dayanarak, yer ve zaman göstererek inceleyen bilim dalıdır. Edebiyat tarihi ise geçmiş dönemlerde yazılmış eserleri inceler, onlardan sonuçlar çıkarır. Bu açıklamayı da dikkate alarak edebiyatla tarih arasındaki ortak bağı aşağıya yazınız.

  • Cevap: Yöntem farklılıklarına rağmen edebiyatla tarih arasında sıkı bir ilişki vardır. İkisi de birbirinin ürün ve verilerini kullanır.  Her edebi metnin  içinde oluştuğu tarihi bir dönem vardır ve edebi metinlere bu dönemin özellikleri ve izleri yansır. Edebi metinlerin konusunu, yazıldığı dönemin olayları, sosyal ve siyasal yapısı, dünya görüşü oluşturur. Bu eserleri anlamak ve doğru yorumlayabilmek için o dönemin tarihini bilmek gerekir. Ayrıca kimi edebi eserler konusunu doğrudan tarihsel gerçeklerden alır, bu tür eserler de tarih bilimine yardımcı olur, kaynak oluşturur.

2. Toplumlar ne zaman sözlü ürünleri yazıya dökme ihtiyacı hissetmişlerdir? Düşüncelerinizi aşağıya yazınız.

  • Cevap: Gelecek nesillere sözlü gelenek ve görenek ile ilgili her türlü bilgiyi ulaştırmak ve her türlü anlaşmaları kalıcı hale getirmek ayrıca da sözlü ürünler bir toplumsal hafıza oluşturmak amacıyla da yazıya geçirilmiş olabilir.

3. Türk edebiyatı, Türklerin dâhil oldukları üç medeniyet ve kültür çevresine paralel olarak üç dönemde İncelenmektedir. Türk tarihinde görülen üç medeniyet, edebiyatın da seyrini değiştirmiş, onun konu ve şekil özelliklerini de etkilemiştir. Buna göre Türk edebiyatının dönemlere ayrılmasında etkili olan özelliklerden bildiklerinizi aşağıya yazınız.

  • Cevap:

Din Değişikliği. …

Kültürel Değişim. …

Coğrafi Değişim. …

Dil Anlayışı …

Sanat Anlayışı

10. Sınıf Öğün Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 33 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?
**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!

Close