Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ
10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Öğün Yayınları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 98

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 98 Cevapları Öğün Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 98

1. Dîvânu Lugâti’t-Türk’ü diğer Geçiş Dönemi eserlerinden ayıran özellikler sizce nelerdir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: Türk edebiyatının en önemli eserlerinden biridir. Onu diğer geçiş dönemi eserlerindne ayıran özellikleri şöyledir:

Dîvânu Lugâti’t-Türk Türkçenin ilk sözlüğü ve ilk dil bilgisi kitabıdır.
Eser, Türkçenin gücünü göstermek ve Araplara Türkçe öğretmek amacıyla yazılmıştır.
Türk edebiyatının yazıya geçirilen ilk örnekleri (koşuk, sagu, sav…) bu eserdedir.
Eser tam anlamıyla bir sözlüktür, 7500 sözcüğün  anlamları bulunmaktadır.
Kaşgarlı Mahmut, bu eseri yazmak için dünyanın dört bir yanındaki Türk toplulukları gezmiştir.
Ali Emiri tarafından tesadüfen bulunmuş ve üzerinde birçok çalışma yapılmıştır.
Eserde ayrıca Türk kültürüne ve tarihine ait bilgiler de bulunmaktadır

2. Türklerin İslamiyet’i kabul etmesiyle çeşitli medeniyetlerle kültür alışverişi olmuş, İslam dininin esasları öğrenilmiş ve dilimize yeni kelimeler girmiştir. Bu durum, Türklerde nasıl bir değişim sürecinin başladığını gösterir? Düşüncelerinizi sözlü olarak ifade ediniz.

  • Cevap:  İslamiyet’in kabulü Türklerin hayatında köklü değişiklikler yapmıştır. Sosyal ve kültürel yaşamları etkilenmiş, sosyal hayatta medyana gelen değişimler edebiyatımızı da çok fazla etkilemiştir.

3. Eski Türklerdeki toplumsal ve kültürel değerlerle içinde yaşadığımız toplumun toplumsal ve kültürel değerleri benzerlik gösteriyor mu? Sınıf ortamında tartışınız.

  • Cevap: Evet bazı bakımlardan benzerlik gösteriyor. Örneğin hoşgörü, ahlak, misafirperverlik, aile; millet ve devlet sevgisi vb değerler…

10. Sınıf Öğün Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 98 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?
**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!

Close