Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 11. Sınıf Ekoyay Yayınları Dil ve Anlatım Cevapları / 11. Sınıf Ekoyay Yayınları Dil ve Anlatım Ders Kitabı Sayfa 100 Cevabı

11. Sınıf Ekoyay Yayınları Dil ve Anlatım Ders Kitabı Sayfa 100 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


11. Sınıf Ekoyay Yayınları Dil ve Anlatım Ders Kitabı Sayfa 100 Cevabı 2017 – 2018 Yeni Müfredat

11. Sınıf Ekoyay Yayınları Dil ve Anlatım Ders Kitabı Sayfa 100 Cevabı 

1. “Sarnıçlara Dönmek” ve “Yeni Türkiye’ye Yeni Eğitim Modeli mi?” adlı metinleri yazılış amaçları, gerçeklikle ilişkileri ve işlevleri bakımından inceleyiniz. Çıkarımlarınızı aşağıdaki tabloya yazınız.

Yazılış Amacı Her ikisinin de yazılış amacı yazarların ele aldığı konuyla ilgili  görüş ve düşüncelerini aktarmak

 • Sarnıçlara Dönmek:
 • Yeni Türkiye’ye Yeni Eğitim Modeli mi?:

Gerçeklikle İlişkisi Her iki metinde anlatılanlar gerçekliği olan konulardır.

 • Sarnıçlara Dönmek:
 • Yeni Türkiye’ye Yeni Eğitim Modeli mi?:

İşlevi Her iki metnin işlevi de güncel konularla ilgili görüşleri açıklamak

 • Sarnıçlara Dönmek:
 • Yeni Türkiye’ye Yeni Eğitim Modeli mi?:

2. “Sarnıçlara Dönmek” ve “Yeni Türkiye’ye Yeni Eğitim Modeli mi?” adlı metinlerin konusunu belirtiniz. Bu konunun geniş bir kitleyi mi yoksa belirli bir okuyucu kitlesini mi ilgilendirdiğini belirtiniz.

 • Cevap: Sarnıçlara Dönmek adlı metnin konusu suyun önemi ve su israfının önüne geçilmesi, Yeni Türkiye’ye Yeni Eğitim Modeli adlı metinde ise eğitimin amacı, önceliği ve Türkiye’deki eğitim sistemidir.

3. “Sarnıçlara Dönmek” ve “Yeni Türkiye’ye Yeni Eğitim Modeli mi?” adlı metinlerin gazetede yayımlandığını dikkate alarak metinlerin hedefkitlesinin kimler olduğunu belirtiniz.

 • Cevap: Metinlerin hedef kitlesi gazete okurlarıdır.

4. Sınıfa getirdiğiniz köşe yazılarından birkaçını okuyunuz. Okuduğunuz ve incelediğiniz metinlerden hareketle köşe yazılarında hangi tür konuların ele alındığını belirtiniz.

 • Cevap: Köşe yazılarında herkesi ilgilendiren güncel, siyasi, ekonomik ve sosyal konular ele alınır.

5. Sınıfınızda ikili gruplar oluşturunuz. Grup arkadaşınızla “Sarnıçlara Dönmek” ve “Yeni Türkiye’ye Yeni Eğitim Modeli mi?” adlı metinlerden birini seçiniz. Seçtiğiniz bu metinde kullanılan anlatım türlerini belirleyiniz. Yaptığınız çalışmayı arkadaşlarınızınkiyle karşılaştırınız.

 • Cevap: Metinlerde genellikle açıklayıcı ve öğretici anlatım türleri kullanılmıştır.

6. Köşe yazılarında ağırlıklı olarak hangi anlatım türlerinin kullanılabileceğini tartışınız. Bu anlatım türleriyle köşe yazılarının yazılma amaçları arasında nasıl bir ilişki olduğunu açıklayınız.

 • Cevap: Köşe yazılarında açıklayıcı, öğretici anlatım  türleri kullanılır.

7. “Sarnıçl ara Dönmek” ve “Yeni Türkiye’ye Yeni Eğitim Modeli mi?” adlı metinlerde yazarların ileri sürdükleri düşünceler nelerdir? Yazarlar bu düşüncelerini kanıtlama yoluna başvurmuşlar mıdır? Düşüncelerinizi metinlerden örnekler vererek açıklayınız.

 • CevapSarnıçlara Dönmek adlı metinde yazar sürekli artan su sarfiyatına karşı suyu korumanın tek yolunun su tüketiminin kısıtlanmasını ileri sürüyor. Yeni Türkiye’ye Yeni Eğitim Modeli adlı metinde ise yazar zorunlu eğitimin öncelikli amacının önce insan yetiştirmek olduğunu eğitimin  doğru amaçlar için kullanıldığında doğru insanlar yetiştirmenin mümkün olduğunu, yeni Türkiye’deki eğitim modelinin nasıl olacağına tüm Türkiye’nin karar vermesi gerektiğini ileri sürüyor.Yazarlar düşüncelerini kanıtlama yoluna başvurmamışlardır.

8. “Sarnıçlara Dönmek” ve “Yeni Türkiye’ye Yeni Eğitim Modeli mi?” adlı metinlerde ileri sürülen düşünce kesin bir sonuca bağlanmış mıdır? Düşüncelerinizi metinden örnek vererek açıklayınız.

 • Cevap: Metinlerde ileri sürülen düşünceler kesin sonuca bağlanmamıştır.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir