Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 11. Sınıf Ekoyay Yayınları Dil ve Anlatım Cevapları / 11. Sınıf Ekoyay Yayınları Dil ve Anlatım Ders Kitabı Sayfa 124 Cevabı

11. Sınıf Ekoyay Yayınları Dil ve Anlatım Ders Kitabı Sayfa 124 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


11. Sınıf Ekoyay Yayınları Dil ve Anlatım Ders Kitabı Sayfa 124 Cevabı 2017 – 2018 Yeni Müfredat

11. Sınıf Ekoyay Yayınları Dil ve Anlatım Ders Kitabı Sayfa 124 Cevabı 

9. “Atatürk ve Uygarlık” adlı metni yazılış amacı bakımından “İnternet Bağımlılığı” adlı metinle karşılaştırınız.

  • Cevap: İkisinde de amaç bilgi vermek olsa da biri tarih ile ilgili bir bilgi verirken diğeri günümüzde uyuşturucu bağımlılığı üzerine yapılan bir araştırmayı anlatmaktadır.

10. “Atatürk ve Uygarlık” ve “İnternet Bağımlılığı” adlı makaleleri konuyu ele alışları bakımından karşılaştırınız. Metinler arasında ne tür benzerlikler olduğunu açıklayınız.

  • Cevap: İkisinde de dil sade yalın anlaşılırdır.
  • İkisinde de amaç bilgi vermektir.
  • İkisinde de nesnellik ön plandadır.
  • İkisinde de açıklama anlatım türünden faydalanılmıştır.

11. “Atatürk ve Uygarlık” adlı metnin ana düşüncesini belirtiniz. Metinde bu düşünceyi ortaya koymak için düşünceyi geliştirme yollarından hangilerine başvurulduğunu tespit ediniz. Ulaştığınız sonuçları açıklayınız.

  • Cevap: Uygarlığın gelişi ve ülkemizde uygarlığa gidilirken geçilen atılan adımlar.

12. “Atatürk ve Uygarlık” adlı metinde ana düşünce etrafında dile getirilen diğer düşüncelerin neler olduğunu belirtiniz. Bu yardımcı düşüncelerin ana düşünce etrafında nasıl bir araya getirildiğini açıklayınız.

  • Cevap: Uygarlığın gelişimi, Avrupa’da uygarlığın Rönesans ile olan başlangıç serüveni, Mustafa Kemal’in ülkemize Uygarlığı getirmek için vermiş olduğu mücadele. Uygarlık yolunda atılacak adımlar. Bu düşünceler birleşerek uygarlık ana konusunun etrafında toplanmışlardır.

13. Makaleler bilgi ve belgelere dayanan bilimsel yazılar olduğuna göre bilimdeki gelişmelerin makalelerde ileri sürülen düşünceleri nasıl etkileyebileceğini tartışınız. “Atatürk ve Uygarlık” adlı metni bu bakımdan değerlendiriniz. Metindeki bilgilerin ve ileri sürülen düşüncelerin hâlâ geçerliliğini koruyup korumadığını belirtiniz.

  • Cevap: Uygarlığın gelişimi ile ilgili bizlere bilgi verici nitelikte olan bu makalede aslında gelecek nesillere uygarlık yolundaki hedeflerine ulaşmak için yapmaları gereken şeylerden ve geçmeleri gereken yollardan bahsetmişlerdir.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir