Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

11. Sınıf Ekoyay Yayınları Dil ve Anlatım Ders Kitabı Sayfa 128 Cevabı

11. Sınıf Ekoyay Yayınları Dil ve Anlatım Ders Kitabı Sayfa 130 Cevabı

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 11. Sınıf Ekoyay Yayınları Dil ve Anlatım Cevapları / 11. Sınıf Ekoyay Yayınları Dil ve Anlatım Ders Kitabı Sayfa 129 Cevabı

11. Sınıf Ekoyay Yayınları Dil ve Anlatım Ders Kitabı Sayfa 129 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


11. Sınıf Ekoyay Yayınları Dil ve Anlatım Ders Kitabı Sayfa 129 Cevabı 2017 – 2018 Yeni Müfredat

11. Sınıf Ekoyay Yayınları Dil ve Anlatım Ders Kitabı Sayfa 129 Cevabı 

4. “Atatürk ve Uygarlık” adlı metinde yay ayraç, soru, tırnak, kesme ve kısa çizgi işaretlerinin hangi amaçlarla kullanıldığını belirleyiniz. Bu noktalama işaretlerinin kullanılma amacını metinden örnekler vererek açıklayınız.

  • Cevap: Cümledeki anlamı tamamlayan ve cümlenin dışında kalan ek bilgiler için kullanılmıştır. Alıntıların aktarıldığı eseri, yazarı veya künye bilgilerini göstermek için kullanılmıştır. Kısa çizgi cümle içinde ara sözleri veya ara cümleleri ayırmak için ara sözlerin veya ara cümlelerin başına ve sonuna konulmuştur.

5. “Atatürk ve Uygarlık” adlı metinde büyük harflerin nerelerde kullanıldığını tespit ediniz. Tespitlerinizi sınıf arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: Cümle büyük harfle başlarken kullanılmıştır. Cümle içinde tırnak veya yay ayraç içine alınan cümleler büyük harfle başlar ve sonlarında kullanılmıştır.

6. Bilgisayar ve Genel Ağ’ın (Internet) toplum hayatı üzerindeki etkileri konusunda yaptığınız araştırmadan hareketle bir makale yazınız.

• Makalenizi yazarken aşağıdaki basamakları uygulayınız. Makalenizi öğretmeninizin belirlediği tarihe kadar tamamlayarak sununuz.
• Konuyla ilgili elde ettiğiniz bilgi ve belgeleri sınıflandırınız.
• Makalenin konusunu sınırlayınız.
• Yazma amacınızı, hedefkitlenizi belirleyiniz.
• Metnin ana düşüncesini ve yardımcı düşüncelerini belirleyiniz.
• Makalenizle ilgili bir plan oluşturunuz.
• Yapmış olduğunuz plan doğrultusunda görüş ve düşüncelerinizi yazınız.
• Düşünceyi geliştirme yollarına (tanımlama, örneklendirme, karşılaştırma, tanık gösterme, istatistiki verilerden yararlanma) başvurarak görüş ve düşüncelerinizin doğruluğunu kanıtlamaya çalışınız.
• Açık, akıcı, duru ve yalın bir anlatım kullanmaya özen gösteriniz.
• Ağırbaşlı, ciddi, yapmacıksız bir dil kullanınız.
• Metne uygun bir başlık koyunuz.
• Yazdıklarınızı anlatım bozukluğu, yazım ve noktalama yönünden inceleyerek hatalarınız varsa düzeltiniz.

  • Cevap:

           İnternet insan hayatında önemli bir yere sahiptir. İnternet olmadan günümüzde neredeyse hiç bir iş yapılamamaktadır. Teknolojinin gelişimiyle birlikte hayatımıza bilgisayar adını verdiğimiz yeni bir teknolojik ürün girdi. Henüz yeni bir ürün olmasına rağmen günümüzde milyarlarca insana ulaşan bilgisayar sayesinde günlük işlerin pek çoğu rahatlıkla yürütülebiliyor. İnternet bağlantısı sayesinde iletişim imkanı da sağlayan bilgisayarlar insanların yaşantısını büyük ölçüde kolaylaştırdı.

Bilgisayar ilk olarak ABD’de icat edildi. 70’li yılların başında askeri amaçlarla kullanılan bilgisayar zamanla iş alanında da kullanılmaya başlandı. İş alanında sağladığı kolaylıklar sayesinde kısa zamanda Amerika başta olmak üzere dünyanın dört bir yanında yaygınlık kazanan bilgisayarın Türkiye’ye girişi ise 80’li yılların sonlarına denk gelmektedir. Türkiye’de bilgisayarlar 2000’li yılların başından itibaren yaygınlaşmaya başladı. İlk olarak  devlet dairelerinde kullanılan bilgisayarlar son on yıl içinde hemen her eve girerek insanların günlük yaşantılarının önemli bir parçası haline geldi. Çocukların ödevlerini kısa zamanda yapmasını, büyüklerin haberleşme ve iş dünyasında daha hızlı ve pratik bir şekilde çalışmasını sağlayan bu bilgisayarların önemli yararlarıyla birlikte toplumsal yaşayışı zedeleyen birtakım zararları da bulunmaktadır.

Mesela bilgisayarlar çocuklar üzerinde oldukça tesir edici aletlerdir. Çocuklar bilgisayarlara yükledikleri oyunlarla uzun süre vakit geçirince günlük hayattan ve çevreden uzaklaşır, bunun sonucunda da asosyal bir şekilde yetişir. Bilgisayarda fazla vakit geçiren çocuklar bazı psikolojik rahatsızlıklar yaşayabilir. Ailelerine karşı gelebilir, aile ve toplum arasındaki ilişkileri zedelenebilir. Ayrıca bilgisayar başında uzun süre vakit geçirmek tembelliğe, hareketsizliğe ve şişmanlığa neden olur. Yani bilgisayarlar dolaylı yoldan hastalıklara da davetiye çıkarabilir.

7. ikili gruplar oluşturunuz. Yazdığınız makaleleri grup arkadaşınızla akıcılık, bağlaşıklık, bağdaşıklık, yazım ve noktalama bakımlarından değerlendiriniz. Tespit ettiğiniz hataları gideriniz

  • Cevap: Sınıf içinde bu etkinliği yapmalısınız.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir