Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 11. Sınıf Ekoyay Yayınları Dil ve Anlatım Cevapları / 11. Sınıf Ekoyay Yayınları Dil ve Anlatım Ders Kitabı Sayfa 197 Cevabı

11. Sınıf Ekoyay Yayınları Dil ve Anlatım Ders Kitabı Sayfa 197 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


11. Sınıf Ekoyay Yayınları Dil ve Anlatım Ders Kitabı Sayfa 197 Cevabı 2017 – 2018 Yeni Müfredat

11. Sınıf Ekoyay Yayınları Dil ve Anlatım Ders Kitabı Sayfa 197 Cevabı 

8. Öyküde ayrıntıya yer vermeye gerek olmadığını düşünen yazar, “Öykü, insan hayatından kesitler sunan kısa yazı türüdür.” diyerek bu konudaki görüşünü belirtmiştir. Romanlarında olduğu gibi öykülerinde de gözlemci gerçekçiliği tercih eden yazar, öykülerinin konularını genellikle köyden, köylünün sorunlarından alır. Öykü yazmanın roman yazmaktan güç olduğunu şu sözleriyle belirtir: “Hikâye romana benzemez. Çok söze nasıl imkân yoksa aza da öyle. Hikâyeyi bazen bir virgül bile bozuverir. Yavaş yavaş, sindire sindire yazacaksın. Bir dil sürçmesi, bir tökezleme, bir yanlış tabir eseri karaya vurdurmaya yetişir.”
Bu parçanın anlatımıyla ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi söylenemez?
A) Kişileştirmeye başvurulmuştur.
B) ikilemeler kullanılmıştır.
C) Karşıt sözcüklerden yararlanılmıştır.
D) Açıklama anlatım türü kullanılmıştır.
E) Karşılaştırmalardan yararlanılmıştır.

  • Cevap: A

9. Bir kitabı okumadan köşeye atıp mahkûm edenler vardır. Onlara benzememeye çalışalım. Gerçek okuyucular, hoşlarına gitmeyen kitaplardan bile ağırbaşlı bir dille bahsederler. Kendilerini naza çekenler, ancak sahte okuyuculardır. Goethe’nin şu sözünü asla unutmayalım: “içinde iyi bir tarafı bulunmayacak kadar kötü kitap yoktur.” Okumadığını söylemek cesaretini gösterecek az insan vardır. Bu gibilere Rousseau’yu (Russo), Montesquie’yü (Monteskü), Chateaubriand’ı (Şatobir- yan) övün. Okumamış olduklarından küçümser bir eda ile cevap verirler.
Bu parçanın anlatımında aşağıdakilerin hangilerinden yararlanılmıştır?
A) Örnekleme-alıntı yapma B) Benzetme-örnekleme
C) Benzetme-karşılaştırma D) Öyküleme-örnekleme
E) Betimleme-öyküleme

  • Cevap: B

10. Artvin, ülkenin en yağışlı bölümüne de en kurak topraklarına da ev sahipliği yapıyor. Hâl böyle olunca meydana gelen olağanüstü bitki örtüsüne hayran olmamak elde değil. Bu zengin miras, bölgemizi dünya çapında bazı ünvanlara da kavuşturmuş durumda. Ülkemizde Rize – Artvin zirvelerinde yaşayan Kafkas horozu yöreye dünyada koruma öncelikli 217 endemizm alanından biri olma özelliğini kazandırmıştır. Henüz bu zirvelere insanoğlunun ağır tahribatı şükür ki ulaşmamış.
Bu parçadaki numaralandırılmış sözlerin hangisinde yazım yanlışı vardır?
A) I B) II C) III D) IV E) V

  • Cevap:
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir