Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

11. Sınıf Ekoyay Yayınları Dil ve Anlatım Ders Kitabı Sayfa 21 Cevabı

11. Sınıf Ekoyay Yayınları Dil ve Anlatım Ders Kitabı Sayfa 23 Cevabı

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 11. Sınıf Ekoyay Yayınları Dil ve Anlatım Cevapları / 11. Sınıf Ekoyay Yayınları Dil ve Anlatım Ders Kitabı Sayfa 22 Cevabı

11. Sınıf Ekoyay Yayınları Dil ve Anlatım Ders Kitabı Sayfa 22 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


11. Sınıf Ekoyay Yayınları Dil ve Anlatım Ders Kitabı Sayfa 22 Cevabı 2017 – 2018 Yeni Müfredat

11. Sınıf Ekoyay Yayınları Dil ve Anlatım Ders Kitabı Sayfa 22 Cevabı 

A. Aşağıdaki cümlelerin başına yargılar doğru ise “D”, yanlış ise “Y” yazınız.

  • Cevap:

• ( D) Biyografi, makale, deneme gibi fayda amacı güden öğretici metinlerde, gerçeği yansıtma çabası ön planda iken destan, hikâye, roman gibi olaya dayalı metinlerde gerçeğin yeniden sunumu, kurgulanışı söz konusudur.
• ( Y) Edebî metinlerin dış dünyayı olduğu gibi yansıtma, öğretici metinlerinde dış dünyayı yorumlama ve yeni bir dünya kurma düşüncesinin ürünü olduğu söylenebilir.
• (Y) Öğretici metinlerde okur, karşılaştığı metni farklı açılardan irdeleyerek onu kendi yaratıcılığıyla yeniden anlamlandırmak durumundadır.
• (D ) Edebî metinlerde aynı yapıt üzerinde bile her okuma, gerçekleştiği koşulları ve algılama biçimleriyle öteki okumalarla tam olarak örtüşmez.
• (D) Edebî metin, kendi gerçekliğini dile getirmede geçmişin ve döneminin her türlü birikiminden yararlanır, onları malzeme olarak kullanır.
• (D ) Edebî metin; diğer sanat eserleri gibi yaşanan, düşünülen, tasarlanan gerçekliği, eserin ortaya konulduğu dönemin beğenisi ve anlayışından hareketle anlatır.

B. Aşağıdaki cümlelerde boş bırakılan yerleri doldurunuz.

  • Cevap:

• Edebî metinlerde dilin ŞİİRSEL işlevine başvurulurken öğretici metinlerde dilin temel anlama dayalı GÖNDERGESEL işlevi kullanılır.
ÖĞRETİCİ kavramı, göndergeleri gerçek dünyaya yönelen ve “yaşamın birtakım gerçek ya da olası durumları ile olgularını” betimleyen metinleri; KURMACA METİN kavramı ise “yapısındaki özellikleri nedeniyle alımlanmasında, gönderici ile alıcının kendine özgü kuralları olan bir iletişim konumuna girmesini gerektiren” metinleri ifade eder.
•  ÖĞRETİCİ metinler gerçekle kurdukları bağ ve ona uyup uymamalarıyla doğrulanırken YAZINSAL metinlerin doğrulanmak için gerçeklere gereksinimleri yoktur.
ÖĞRETİCİ metinlerde, metin ile yaşam gerçeklerinin birebir ilişki içinde bulunması, YAZINSAL metinlerde ise metnin kendi içindeki yaşamın gerçekleriyle birebir ilişki içinde bulunması söz konusudur.
ÖĞRETİCİ metinler sürekli değişen şartlar sebebiyle zamanla geçerliliklerini yitirip hızla eskirlerken YAZINSAL  metinler günlük hayatın ve bilimin gerçekleriyle doğrulanmak zorunda olmadıklarından yüzyıllar boyunca tazelik, gerçeklik, evrensellik ve güncelliklerinden bir şey kaybetmez.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir