Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

11. Sınıf Ekoyay Yayınları Dil ve Anlatım Ders Kitabı Sayfa 50 Cevabı

11. Sınıf Ekoyay Yayınları Dil ve Anlatım Ders Kitabı Sayfa 56 Cevabı

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 11. Sınıf Ekoyay Yayınları Dil ve Anlatım Cevapları / 11. Sınıf Ekoyay Yayınları Dil ve Anlatım Ders Kitabı Sayfa 53 Cevabı

11. Sınıf Ekoyay Yayınları Dil ve Anlatım Ders Kitabı Sayfa 53 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


11. Sınıf Ekoyay Yayınları Dil ve Anlatım Ders Kitabı Sayfa 53 Cevabı 2017 – 2018 Yeni Müfredat

11. Sınıf Ekoyay Yayınları Dil ve Anlatım Ders Kitabı Sayfa 53 Cevabı 

1. Sınıfa getirdiğiniz biyografiyi okuyunuz. Bu biyografiyi neden beğendiğinizi açıklayınız. Arkadaşlarınızdan dinlediğiniz biyografilerin kendi okuduklarınızdan farklılıklarını ifade ediniz. “Dünyaca ünlü Tarihçimiz Halil İnalcık” adlı metinden ve okuduğunuz örneklerden hareketle biyografilerin ortak özelliklerini belirleyiniz.

 • Cevap:
 • Biyografilerde dil göndergesel işlevde kullanılır.
 • Biyografiler nesnel olmalıdır.
 • Biyografilerde gereksiz ayrıntılara girilmez.
 • Biyografiler açık, yalın, duru bir dille yazılır.
 • Biyografilerde daha çok açıklayıcı anlatıma başvurulur. Konuya göre öyküleyici ve betimleyici anlatımlara da başvurulabilir.

2. “Dünyaca Ünlü Tarihçimiz Halil İnalcık” adlı metinden ve yaptığınız araştırmadan hareketle yazarın Halil Inalcık’la ilgili ne gibi ön hazırlıklar yaptığını, biyografisini yazabilmek için hangi bilgi ve belgeleri topladığını ve bunları nasıl düzenlediğini belirtiniz.

 • Cevap: Yazar, Halil İnalcık’ın hayat hikayesini yazmadan önce araştırma yapmıştır. Halil İnalcık’ın babası hakkında bilgi edinmiştir. Tarih kitaplarını, Halil İnalcık’ın kendi hayatıyla ilgili yazılılarını incelemiştir.
  Biyografi yazmadan önce yaşam öyküsünü yazacağımız kişiyle ilgili kütüphane ve internette araştırma yapmalıyız. Biyografisini yazacağımız kişinin ailesi, yakın çevresi, iş arkadaşları ile görüşmeliyiz, o kişiyle ilgili yazılı ve görsel kaynak bulunduran kişilerle görüşmeliyiz.

3. “Dünyaca Ünlü Tarihçimiz Halil İnalcık” adlı metinden hareketle Halil İnalcık’ın nerede, ne zaman doğduğunu; nasıl bir çocukluk geçirdiğini, ailesini ve nasıl bir çevrede yetiştiğini söyleyiniz. Biyografisi yazılacak kişinin ailesi ve çevresi hakkında bilgi toplamanın önemini belirtiniz. Yazarın biyografisini yazdığı kişiyle ilgili bu tür bilgilere yer vermesinin metne katkısını açıklayınız.

 • Cevap: Halil İnalcık 26 Mayıs 1916’da doğmuştur.
  Çocukluğu, savaş ve kargaşanın yaşandığı bir döneme denk gelir.
  İlkokulda okurken Latin harfleriyle tanışır.
  Çocukluğunda Arapça ve Farsça eğitimini almıştır.
  Ailesinin, yakın çevresinin desteği ve Abdülbaki Gölpınarlı, Fuat Köprülü gibi tarih ve edebiyat ustalarının katkılarıyla büyük bir tarihçi olmuştur.
  Araştıran, çalışan, üreten bir insandır.
  Tarih yazarlarının kanıtlarla hareket etmesi gerektiğini savunur.
  Türk tarihi hakkında uydurulan birçok yalanın, aksi yöndeki kanıtlarla ortadan kaldırılabileceğine inanır.

4. “Dünyaca Ünlü Tarihçimiz Halil İnalcık” adlı metinde Halil İnalcık’ın kişiliğinin oluşmasında etkisi olan hangi kişi ve olaylara yer verilmiştir? Biyografilerde söz konusu kişinin mizacının, kişiliğinin oluşmasında etkisi olan kişi ve olayların ve bazı önemli kişisel özelliklerin açıklanmasının önemini belirtiniz.

 • Cevap: Ailesinin, yakın çevresinin desteği ve Abdülbaki Gölpınarlı, Fuat Köprülü gibi tarih ve edebiyat ustalarının katkılarıyla büyük bir tarihçi olmuştur.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
3
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir