Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
11. Sınıf Ekoyay Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Ekoyay Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Gamsızın Ölümü Cevapları

blank

11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 2. Ünite Hikaye Sayfa 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34 Gamsızın Ölümü Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

11. Sınıf Ekoyay Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Gamsızın Ölümü Cevapları

11. Sınıf Ekoyay Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 28 Cevabı

Aşağıda verilen sözlerle ilgili görüşlerinizi sınıfınızda arkadaşlarınızla paylaşınız.

• “Kalbinde merhamet olmayana cennet yoktur.” Hz. Muhammed (s.a.v.)
• “Bir milletin büyüklüğü ve ahlaki gelişimi, hayvanlara olan davranış biçimi ile değerlendirilir.” Mahatma Gandhi (Mahatma Gandi)

 • Cevap:

İnsan duyguları olan bir varlıktır. Bazı olaylar karşısında sevinir, bazı olaylar karşısında üzülür bazen de içinde bir acıma duygusu belirir. Merhamet de insanın sahip olduğu en güzel duygulardan bir tanesidir. Merhamet bazı olaylar karşısında acıma duygusu hissederek insanlara karşı iyi davranmaktır.

Günlük hayatımızda bazen zor durumda olan insanlarla karşılaşırız. Bu olaylar karşısında zor durumda olan insanlara karşı içimizde bir yardım etme duygusu belirir. Bu duygu insanların sahip olduğu en güzel duygulardandır. Bu sayede toplumda iyi niyet ortamı gelişir. İnsanlar arasında yardımlaşma alışkanlığı oluşmaya başlar. Toplumun bireyleri arasında gelişen bu iyi niyet duyguları toplumun daha sağlıklı olmasını sağlar.

İnsanlar bu dünyayı hayvanlar ile birlikte paylaşmaktadır. İnsanoğlu bu dünyanın tek sahibi olmadığından hayvanlara karşı sorumluluk sahibidir ve hayvanları korumak her insanın temel görevlerinden bir tanesidir.

Hayvanlar düşünme ve konuşma yetileri olmadıklarından pek çok ihtiyaçlarını karşılamak için insanlara muhtaç durumdadır. Doğanın bir parçası olan bu canlılar, özellikle kış aylarında barınma ve yiyecek ihtiyaçları için insanların yardımına ihtiyaç duymaktadır. Hayvanları sevmek her insanın temel görevlerinden bir tanesidir. Çünkü hayvanları sevmeyen bir insanın insanları sevmesi de beklenemez.

Yaşadıklarınızı anlatırken olayı mı yoksa durumu mu dile getirirsiniz?

 • Cevap: Genellikle olayı anlatırım. Ama bazen olay uzunsa sadece bir kesit alarak durumu aktarmaya çalışırım.

11. Sınıf Ekoyay Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 32 Cevabı

1. Okuduğunuz hikâyede geçen “mesire”, “intizam”, “bilâkis” gibi kelimelerin anlamlarını metnin bağlamından bulmaya çalışınız. Anlamını bulamadığınız kelimeleri sözlüklerden araştırınız.

 • Cevap:

Mesire: gezilecek, piknik yapılacak yer, bağlık bahçelik, yeşillik yer.
İntizam: Düzenli olma, düzenlilik
Bilakis: Tam tersine

2. Okuduğunuz hikâyenin temasını ve konusunu aşağıdaki kutucuklara yazınız.

 • Cevap:

Konu: Ana okulu öğrencileri tarafından çok sevilen bir  mahalle köpeği olan Gamsız’ın ölümü.
Tema: Hayvan sevgisi.

11. Sınıf Ekoyay Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 33 Cevabı

3. Aşağıda verilen tabloyu, hikâyedeki olayların gerçekleşme sırasına göre doldurarak metnin olay örgüsünü belirleyiniz.

 • Cevap: Olayların Sıralanışı şu şekildedir.

➜ Gamsız adındaki köpeğin yavrularının belediye tarafından zehirlenişi
➜ Gamsız’ın bir hafta ortadan kaybolması, sonra dönmesi
➜ Talebe Bayramı’nın sabahı Gamsız’ın belediyenin attığı zehirli ekmeklerden yemesi
➜ Ana okulu öğrencilerinin okul bahçesindeki piknik hazırlıkları ve yola çıkmaları
➜ Gamsız’ın da pikniğe gitmesi ve orada hastalanması
➜ Gamsız’ın dereye düşen bir öğrenciyi kurtarması ve derede ölümü

4. Okuduğunuz hikâyenin yapı unsurlarını belirleyerek aşağıda verilen tabloya yazınız.

 • Cevap:

Kişi: Gamsız, “ana mektep” öğrencileri, öğretmenler, mahalle sakinleri
Olay: Hikayedeki olaylar Gamsız adındaki bir mahalle köpeği etrafında dönüyor. Ana okulu öğrencilerinin çok sevdiği Gamsız’ın belediye tarafından zehirlenmesi ve ölmeden önce dereye düşen bir öğrenciyi kurtarması, öğrencilerin Gamsız’ın ölümüne üzülmeleri.
Mekân: Olaylar “ana mektebi” bahçesinde ve piknik için gidilen mesire alanında geçiyor.
Zaman:Hikayedeki olaylar bir sabah vakti “Talebe Bavramı”nda geçiyor. Gamsız’ın yavrularının zehirlenişi hikayesi anlatılırken geriye dönüş tekniği kullanılmıştır.

5. Aşağıda verilen bölümden yola çıkarak hikâyedeki anlatıcıyı ve anlatıcının bakış açısını belirleyiniz. Yazarın tercih ettiği anlatıcı ve bakış açısı anlatımı nasıl etkilemiştir? Açıklayınız.

 • Cevap: Hikayede birden fazla anlatıcı vardır.(İlahi bakış açısı+gözlemci anlatıcının bakış açısı) Verilen bölüm, gözlemci anlatıcının bakış açısıyla aktarılmıştır. Bu anlatıcı türünde, anlatıcı kahramanların aklından geçenleri bilmez, gördüklerini aktarırken nesnel ve yansız bir tavır takınır. Hikayede ilahi bakış açılı hakim anlatıcı da kullanılmıştır.

11. Sınıf Ekoyay Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 34 Cevabı

6. Okuduğunuz hikâyenin serim, düğüm ve çözüm bölümlerini metnin üzerinde gösteriniz. Aşağıdaki tabloda verilen “Evet / Hayır” ifadelerinden uygun olanları işaretleyerek soruları cevaplayınız.

 • Cevap:

blank

7. Gamsızın Ölümü metnindeki temel çatışmayı / karşılaşmayı ve ona bağlı diğer çatışmaları belirleyiniz.

 • Cevap: Hikâyedeki  çatışma öğretmenlerin Gamsız’ın ölmek üzere olduğunu fark etmeleri üzerine çocukları ondan uzak tutmaları, buna karşın çocukların köpeğe yakın olmak, onunla ilgilenmek istemelerinden doğmaktadır.

8. Okuduğunuz hikâyedeki olaylar ile kendi hayatınız ve çevrenizdeki olayları benzerlik veya farklılıklar açısından değerlendiriniz. Değerlendirmelerinizi defterinize yazınız.

 • Cevap: Hikaye beni çok etkiledi. Kahramanların başından geçen şeyler bana yaşanmış olayları duyguları anımsattı.

9. Okuduğunuz metinde yazarın olay örgüsünü diğer yapı unsurlarına göre daha etkili biçimde ön plana çıkarmasının nedeni nedir? Tartışınız.

 • Cevap: Çünkü yazar, hikayedeki kişileri ve bu kişiler arasındaki çatışmaları olay örgüsü  çevresinde kurgulamıştır. Hikayede bir köpeğin başından geçen bir olay, birden fazla etkili çatışmayla okura sunulmuştur.

10. Gamsızın Ölümü ve Reşat Nuri Güntekin’le ilgili aşağıda verilen eleştiri yazısını okuyunuz. Yapılan bu eleştiriyi kendi yorumlarınızla karşılaştırınız. “Yazarın bu hikâyede hangi davranışın doğru olduğunu

 • Cevap: Sade ve canlı bir dille yazdığı eserlerinde Türkçemizi başarıyla kullanan Güntekin,  sosyal temalı bu hikayesinde de çocukların şefkatini aynı sıcak üslubuyla yansıtıyor. Gamsız’ın Ölümü, “İnsan gibi anlayışlı, fakat insandan daha vefakâr” olan mahalle köpeği  Gamsız’la “ana mektep” öğrencilerinin dostluğunu, köpeğin trajik sonunu anlatan kalbe dokunan bir hikaye… Bence yazı çok iyi kaleme alınmış bir yazı.

11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Ekoyay Yayınları Sayfa 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2022 Ders Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
318
110
20
18
44
1
5

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!