Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
11. Sınıf Fen Lisesi Fizik

11. Sınıf Fen Lisesi Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 180

“11. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Fen Lisesi Sayfa 180 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Fen Lisesi Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 180

c) Palangalar

Birden fazla sabit ve hareketli makara kullanılarak oluşturulan, makaralar arasında aynı ipin kullanıldığı basit makinelere palanga denir. Şekil 1.124’te verilen palangalarda, F kuvveti etkisiyle T gerilme kuvvetlerinin büyüklüğü ipin her noktasında birbirine eşittir. Şekil 1.24.a’da verilen palangada yükü dengede tutan gerilme kuvvetinin büyüklüğü 4 Tip olduğundan, makara ağırlıkları ve sürtünmeler ihmal edildiğinde denge durumu için = 4 olarak elde edilir.

Bu sonuca göre Şekil 1.24.a’da verilen palangada kuvvetten kazanç ve yoldan kayıp 4’tür. P yükünü h kadar yükseğe çıkarmak için ipin 4h çekilmesi gerekir. Aynı sayıda makara kullanılarak elde edilen Şekil 1.24. b’de verilen palangadaki kuvvetten kazanç ve yoldan kayıp ise 5’tir. Bu durumda palangada makaralar arasına ipin sarılma şekli kuvvetten kazancını değiştirir.

Örnek: Makara ağırlıklarının ve sürtünmelerin ihmal edildiği palanga sistemi şekildeki gibi dengededir. İçi dolu K sandığının ağırlığı 2 G olduğuna göre

a) Dengeleyici F kuvvetinin büyüklüğü kaç G ’dir?
b) Palanga sisteminin kuvvet kazancı kaçtır?

Çözüm:

a) Dengeleyici kuvvet 4 • T = 4 • F = PK 4 • F = 2 • G 1/2 bulunur.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

11. Sınıf Fen Lisesi Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 180 Meb Yayınları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!