Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Evvel Video
11. Sınıf Kimya E Kare Yayınları

11. Sınıf Kimya E Kare Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 182

Evvel YouTube

11. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 182 Cevapları E Kare Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Kimya E Kare Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 182

1. Et, süt gibi gıda maddeleri yazın açıkta bırakıldığında çabuk bozulur. Bunun nedenini araştırınız.

  • Cevap: Etin üzerinde bulunan bakteriler, oda koşullarında hızla çoğalarak eti yemeye, parçalamaya, çürütmeye başlar. Bu da doğru şekilde soğutulmayan etin hızla bozulmasına neden olur. Etin üzerindeki bakterilerin çoğalmasını engellemenin en uygun yolu ise eti dondurmak. Bu sayede et uzun süre, kesildiği andaki gibi sağlıklı kalabiliyor. Sütün bozulmasının ana nedeni içindeki mikroorganizmaların artmasıdır. Uzun ömürlü (UHT) sütler ambalajları kapalı kalmak ve uygun sıcaklıkta saklanması suretiyle son kullanma tarihine kadar saklanabilir. Saklama ve sunulma koşulları nedeniyle kutusu açılmamış sütler dahi bozulur.

2. Küçük parçalara ayrılmış kömür, aynı kütleye sahip büyük parçalı kömürden daha hızlı mı daha yavaş mı yanar? Nedenini araştırınız.

  • Cevap: Daha hızlı yanar.

11. Sınıf Kimya E Kare Eğitim Ders Kitabı Sayfa 182 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0