Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Evvel Video
11. Sınıf Kimya E Kare Yayınları

11. Sınıf Kimya E Kare Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 212

Evvel YouTube

11. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 212 Cevapları E Kare Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Kimya E Kare Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 212

1. Vücuttaki kanda oksijenin taşınması kimyasal denge içeren biyolojik süreçlerdendir. Kimyasal açıdan bu sürecin nasıl gerçekleştiğini araştırınız.

  • Cevap: Oksijenin %98’i hemoglobinle, %2’si kan plazmasında çözünmüş halde taşınır. Burun, yutak, soluk borusu, bronş ve bronşçuk yoluyla gelen hava alveol boşluğundan akciğer kılcallarına girer. Oksijen yoğunluğu yüksek olan ortamda (akciğer kılcal damarı) hemoglobin oksijen ile kolayca birleşir. Oksijen kan plazmasından alyuvarlara girerek hemoglobin ile birleşir ve oksihemoglobini oluşturur. Oksihemoglobin önce kalbe gider, kalpten vücuda pompalanır. Karbondioksit yoğunluğu yüksek olan ortamda (doku kılcalları) kan pH’ı azaldığından oksijen hemoglobinden ayrılır. Serbest kalan oksijen alyuvarlardan çıkıp önce kan plazmasına, oradan hücreler arası boşluklara daha sonra da difüzyon ile doku hücrelerine girer.

2. Yer altı mağaralarının içindeki sarkıt ve dikitlerin kimyasal olarak nasıl oluştuğunu araştırınız.

  • Cevap: Karbonatlı kayaların üzerine düşen karbondioksitli (C02) atmosferik sular, toprakları ve kayaların çatlaklarından geçerken karbonikasitçe (H2C03) doygun şekle dönüşürler. Son derece çözücü ya da asitik olan bu suların, geçtiği yerleri eritmeleri sonucu karstik mağaralar oluşmaya başlar. Bölgenin yüksekliği, kireçtaşları ile erimeye uygun olmayan geçirimsiz kayaların birbirlerine olan konumları, akarsu, nehir, göl veya deniz seviyesi yüksekliklerine bağlı olarak mağaralar, yatay, dikey veya yarı yatay -yarı dikey olurlar. Genel olarak deniz düzeyinden çok yukarılarda bulunan bölgelerde, yağışlardan sonra yüzey sularının girdiği kuyu şekilli düden mağaralar meydana gelir.

11. Sınıf Kimya E Kare Eğitim Ders Kitabı Sayfa 212 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0