Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Evvel Video
11. Sınıf Kimya E Kare Yayınları

11. Sınıf Kimya E Kare Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 225

Evvel YouTube

11. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 225 Cevapları E Kare Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Kimya E Kare Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 225

Azot ve oksijen gazları her ne kadar havanın başlıca doğal bileşenleri olsa da havanın bileşimini değiştiren ve hava kirliliğine neden olan azot oksitler (NO, NO2) doğanın dengesine zarar vermektedir. Azot oksitler genellikle şimşek çakması sonucunda elektrik boşalmasıyla ortaya çıkan enerjiyle oluşurken motorlu araçlardaki fosil yakıtların yanma tepkimesiyle de oluşur.
Azot dioksit gazı havada fotokimyasal sisin/dumanlı sisin oluşmasına neden olur. Havada kırmızımsı kahverengi görünen bu sis resimde görüldüğü gibi bir şehrin görüş mesafesini oldukça azaltır. Doğanın dengesine yapılan bu etki insan sağlığını da olumsuz yönde etkiler. Tersinir kimyasal tepkimelerde de tıpkı doğanın dengesinin bozulduğu gibi dengeye dışarıdan bir etki yapıldığında
denge bozulur.

Tersinir tepkimelerde kimyasal bir dengeyi hangi dış etkiler bozabilir?

  • Cevap: Tersinir tepkime veren maddeler bir araya geldiğinde, bir kimyasal tepkime olur.

11. Sınıf Kimya E Kare Eğitim Ders Kitabı Sayfa 225 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0