Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 11. Sınıf Kök-e Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Cevapları / 11. Sınıf Kök-e Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 118 Cevabı

11. Sınıf Kök-e Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 118 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


11. Sınıf Kök-e Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 118 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “11. Sınıf Kök-e Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Doç. Dr. Dilek Sultan, Acarlı Hüseyin Abdurrahman Acarlı tarafından 256 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Özgür Hakan ASLAN tarafından yapılmış.

11. Sınıf Kök-e Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 118 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

1. Aşağıdaki tabloda, “sindirim sistemi” ile ilgili kavramlar yer almaktadır. Bu kavramları kullanarak aşağıda verilen cümleleri tamamlayınız.

  • Cevap:a) mine, dentin, pulpa b) amilaz, lipaz, tripsinojen ve kimotripsinojen, nükleaz c) gastrin ç) jejunum d) gastrit e) çekum f ) villus g) epiglottis ğ) kimus h) vater kabarcığı

1. jejunum, 2. nükleaz, 3. mine, 4. vater kabarcığı, 5. gastrit, 6. pulpa, 7. tripsinojen, 8. villus, 9. kimus, 10. dentin
11. epiglottis, 12. ülser, 13. amilaz,14. çekum, 15. gastrin, 16. lipaz, 17. kimotripsinojen,18. duodenum

a) En dışta bulunan ve dişin taç kısmını örten parlak, sert tabakaya……..mine……….; bu tabakanın altındaki kemik yapılı tabaka………dentin……; en içte bulunan, sinir ve bağ dokudan oluşan tabakaya ise………….pulpa……………….adı verilir.
b) Pankreas öz suyunun içinde bikarbonat, karbonhidratların sindiriminde görevli …………………………………………….., yağların sindiriminde görevli……..lipaz………proteinlerin sindiriminde görevli……..tripsinojen……….ve………kimotripsinojen………….nükleik asitlerin sindiriminde görevli…..nükleaz….enzimleri bulunur.
c) Mide hücrelerinden salgılanan………….gastrin…, mide hücrelerini uyararak mide öz suyunun salgılanmasını sağlar.
ç) İnce bağırsağın orta kısmı olan, yaklaşık 2 m uzunluktaki bölgesine……..jejunum……..adı verilir.
d) Midenin asit salgısının artması, aşırı sigara ve alkol kullanımı, aspirin gibi ilaçların fazla alınması, bakteriyel enfeksiyon, stres gibi faktörlere bağlı olarak mide mukozasındaki yıpranma ve zarar görme şeklinde ortaya çıkan sindirim sistemi hastalığına…..gastrit………..adı verilir.
e) Kalın bağırsağın ince bağırsağa bağlanan ilk 6 cm’lik kısmına………çekum………….adı verilir.
f) İnce bağırsağın iç yüzeyi emilim yüzeyini artıran,…villus……….adı verilen kıvrımlardan oluşur.
g) Yutkunma sırasında…….epiglottis………., soluk borusunu kapatarak besinlerin soluk borusuna kaçmasını önler.
ğ) Besinler midedeki asidik ortam ve midenin kasılıp gevşeme hareketleri nedeniyle yarı katı-yarı sıvı bir şekil olan …..kimus……..hâline dönüşür.
h) Safra kesesinde depolanan safra, koledok kanalından onikiparmak bağırsağının …………vater kabarcığı……………..bölgesine dökülür.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir