Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ
11. Sınıf Kök-e Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Kök-e Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 162 Cevabı

11. Sınıf Kök-e Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 162 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “11. Sınıf Kök-e Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Doç. Dr. Dilek Sultan, Acarlı Hüseyin Abdurrahman Acarlı tarafından 256 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Özgür Hakan ASLAN tarafından yapılmış.

11. Sınıf Kök-e Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 162 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

Soru1. Aşağıdaki tabloda, “solunum sistemi” ile ilgili kavramlar yer almaktadır. Bu kavramları kullanarak aşağıda verilen cümleleri tamamlayınız.

  • Cevap: a) bronş, bronşiol b) pleura c) pnömoni ç) alveol d) diyafram e) surfaktan f) bohr etkisi

a) Soluk borusu, akciğerlere yakın bölgede sağ ve solda…….bronş…………..adı verilen iki kola ayrılır. Bu kollar ise akciğerlere girdikten sonra ağaç gibi dallanarak…… bronşiol ….adı verilen daha küçük yapılara ayrılır.
b) Akciğerler………pleura………..adı verilen çift katlı bir zar ile çevrilidir.
c) Akciğer alveollerinin enfeksiyonu ve iltihaplanması sonucunda oluşan ve akciğerlerde sıvı ve kan toplanmasına neden olan hastalığa………. pnömoni………….denir.
ç) Akciğerlerin fonksiyonel birimleri olan ve etrafı kılcal damarlarla çevrili, alyuvar ve kılcal damarlar arasında oksijen ve karbondioksit değişimini sağlayan hava kesesi şeklindeki yapılara ………. alveol………denir.
d) Göğüs boşluğunu karın boşluğundan ayıran kasa…….diyafram………denir.
e) Alveollerdeki epitel hücrelerden salgılanan, fosfolipit ve proteinlerden oluşan…….surfaktan………..adlı madde alveollerin açık kalmasını sağlar.
f) Kanda karbondioksitin kısmi basıncının artması ve pH’ın düşmesi sonucu, hemoglobinin oksijeni serbest bırakması olayına…….bohr etkisi……denir.

2. Aşağıdaki diyagramda boş bırakılan yerleri, verilen kelimeleri kullanarak tamamlayınız.

basıncı düşer, basıncı artar, kasılır, gevşer, düzleşir, kubbeleşir, genişler, daralır, yukarı doğru yükselir, aşağı doğru iner

  • Cevap:

Nefes alma: Kaburgalar arası kaslar kasılır, kaburgalar yukarı doğru yükselir, diyafram kası düzleşir, göğüs boşluğu genişler ve basıncı düşer.
Nefes verme: Kaburgalar arası kaslar gevşer, kaburgalar aşağı doğru iner, diyafram kası kubbeleşir, göğüs boşluğu daralır ve basıncı artar.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?
**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!

Close