Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ
11. Sınıf Kök-e Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Kök-e Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 164 Cevabı

11. Sınıf Kök-e Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 164 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “11. Sınıf Kök-e Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Doç. Dr. Dilek Sultan, Acarlı Hüseyin Abdurrahman Acarlı tarafından 256 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Özgür Hakan ASLAN tarafından yapılmış.

11. Sınıf Kök-e Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 164 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

3. Aşağıdaki şekillerde akciğer ve doku kılcal damarlarında gerçekleşen gaz alışverişleri gösterilmiştir. Buna göre aşağıdaki tabloda verilen tepkimelerden hangilerinin akciğer (1), hangilerinin doku kılcal damarlarında (2) gerçekleştiğini tablodaki dairelerin içini X ile işaretleyerek gösteriniz.

  • Cevap

4. Karbonmonoksit zehirlenmesi nedir? Böyle bir durumda ilk yardım olarak neler yapılması gerektiğini açıklayınız. 

  • Cevap: Solunan havada CO bulunursa hemoglobine bağlanır ve O2‘nin taşınmasını engeller. Kişi açık havaya çıkartılmalı, saf O2 solutulmalıdır.

5. Solunum sisteminin sağlığı için nelere dikkat etmeliyiz? Açıklayınız.

  • Cevap: Mevsime uygun giyinilmelidir. Bulunulan ortam sık sık havalandırılmalıdır. Temiz havada düzenli spor yapılmalıdır. Çocukken vereme karşı gerekli aşılar yapılmış olmalıdır. Bronşit, zatürre, astım gibi solunum sistemi hastalıklarında gecikmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Tütün ve tütün mamulleri gibi solunum sistemine zarar veren maddelerin kullanımından uzak durulmalıdır.
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?
**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!

Close