Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 11. Sınıf Kök-e Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Cevapları / 11. Sınıf Kök-e Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 58 Cevabı

11. Sınıf Kök-e Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 58 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


11. Sınıf Kök-e Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 58 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “11. Sınıf Kök-e Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Doç. Dr. Dilek Sultan, Acarlı Hüseyin Abdurrahman Acarlı tarafından 256 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Özgür Hakan ASLAN tarafından yapılmış.

11. Sınıf Kök-e Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 58 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

SoruRenk körlüğü, miyopi, hipermetropi ve astigmatizm hastalıklarının nedenleri ve tedavileri ile ilgili araştırma yapıp poster hazırlayınız. Posterinizi sınıfta arkadaşlarınıza sununuz.

Cevap:  Renk Körlüğü

Kırmızı-Yeşil Renk Körlüğü : Gözlerin kırmızı ve yeşili birbirinden ayırt edemediği durumdur. Hastalığı hızlıca saptamak için renk muayenesi tabloları kullanılmaktadır. Bu hastalık neredeyse sadece erkeklerde görülen genetik bozukluktur. X kromozomundaki genlerdeki eksiklik bu duruma yol açar. Erkeklerde sadece bir X kromozomu bulunduğundan eksik gen renk körlüğüne yol açabilir. Ancak kadınlarda neredeyse hiç görülmemesinin nedeni iki X kromozomundan en az birinin normal gen bulundurmasıdır.

Renk Körlüğünün Tedavisi

Renk körlüğünün tam tedavisi yoktur. Ancak son yıllarda üretilmeye başlayan Chromagen isimli özel bir lens sistemiyle renk körü hastalarının şikayetleri artık düzeltilebilmektedir. Tedavide özel renk filtreleri sayesinde göze gelen ışığın dalga boyu değiştirilerek hastanın renkleri algılaması ve ayırt etmesi sağlanmaktadır. Tedavi, gözlük veya kontakt lens olarak uygulanabilmektedir

Miyopi Yakın Görüşlülük

Uzak nesnelerden gelen ışık ışınları retinanın önünde odaklanır. Bu durum genellikle göz küresinin uzamasına bağlı ortaya çıkmakla birlikte gözün mercek sisteminin çok fazla kırma gücüne sahip olması sonucunda da görülebilir.

Hipermetropi Uzak Görüşlülük

Yakını görememe durumu genelikle göz küresinin kısa olmasına veya nadiren mercek sisteminin çok zayıf olmasına bağlı olarak ortaya çıkar. Paralel ışık ışınları retinaya ulaştıkları zaman gevşek durumdaki mercek sistemi tarafından yeterli ölçüde bükülmemişlerdir.
Miyop ve Hipermetrop görüşü Mercek Kullanılarak düzeltilebilmektedir.
Miyopide gözün önüne konulan ve ışınları ıraksayan bir içbükey küresel mercek ile düzeltilebilir.
Hipermetropili gözde ise gözün önüne konulan ve daha fazla kırma gücü sağlayan dışbükey bir mercek ile düzeltilebilir.

Astigmat

Gözün, görüntüyü bir düzlemde odaklarken, buna dik olan düzlemde farklı bir uzaklıkta odaklandığı kırma kusurudur. Genellikle gözün bir düzlemindeki kornea eğriliğinin çok daha fazla olması sonucunda ortaya çıkar. Silindirik bir mercek ile düzeltilebilmektedir.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir