Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ
11. Sınıf Kök-e Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Kök-e Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 69 Cevabı

11. Sınıf Kök-e Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 69 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “11. Sınıf Kök-e Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Doç. Dr. Dilek Sultan, Acarlı Hüseyin Abdurrahman Acarlı tarafından 256 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Özgür Hakan ASLAN tarafından yapılmış.

11. Sınıf Kök-e Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 69 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

Soru:

1. BÖLÜM DEĞERLENDİRME

1. Aşağıdaki tabloda, “denetleyici ve düzenleyici sistem, duyu organları” ile ilgili kavramlar yer almaktadır. Bu kavramları kullanarak aşağıda verilen cümleleri tamamlayınız.

  • Cevap:

a) Sinir sistemi………..nöron………ve…………nörogliya……..olmak üzere temelde iki tip hücreden oluşmaktadır.
b) Bir sinir hücresi ………….hücre gövdesi…………, ……….dendrit………..ve …………..akson…….. olmak üzere üç kısımdan oluşur.
c) Sinir hücresinin hücre zarına ………..nörolemma…………, sitoplazmasına ………….nöroplazma………… denir.
ç) Beyni saran meningens zarlarını dıştan içe doğru sıralayınız.
i)………..sert zar…………..ii)………..örümceksi zar……………iii)………ince zar………….
d) Beynin sağ ve sol yarım küreleri üstten ……….nasırlı cisim……………….. alttan ……….beyin üçgeni…………….adı verilen sinir demetleri ile birbirine bağlanır. Beyin yarım kürelerini enine bölen yarığa ise…………..rolando yarığı…………..adı verilir.

2. İmpulsun bir nörondan başka bir nörona nasıl geçtiğini kısaca açıklayınız.

  • Cevapİmpuls: Dokuda her hangi bir ısı basınç ışık veya başka bişey olduğunda reseptörlerden sinir hücrelerine geçtiği esnada nöronlarda oluşan kimyasal ve elektirksel değişikliklere denir. İmpuls kısaca sinaps sayesinde nörondan nörona geçiş yapar.  Sinaps nedir diye sorarsanız. Sinaps, kısaca bağlantı noktaları denilir.Sinir hücresindedir.

3. Kolaylaştırıcı sinaps ve durdurucu sinaps kavramlarını açıklayınız. 

  • Cevap: Kolaylaştırıcı sinaps uyartıların diğer bir sinir hücresine iletilmesine denir. Durdurucu sinaps uyartıların diğer bir sinir hücresine iletilmesini engelleyen sinapsa denir

4. Hipotalamusun görevlerinden beş tanesini yazınız.

  • Cevap:

-Isı düzenleme. Ön hipotalamusta sıcaklık artışından, arka hipotalamusta ise sıcaklığın düşmesinden koruyan birer merkez vardır.

-Besin alımının düzenlenmesi. Açlık merkezi besin almaya yöneltir, tokluk merkezi besin alımını durdurur.

-Kalp – damar sisteminin düzenlenmesi; Arka ve yan hipotalamusun uyarılması kan basıncı ve kalp hızını artırırken, preoptik alanın uyarılması sıklıkla zıt etki yapar.

-Su alımının düzenlenmesi. Îki yolla düzenlenir.1- Susama duyusu yaratarak su içitilmesini sağlar. 2- İdrarla su atılımını denetler. Susama merkezi yan hipotalamustadır.

-Uterus kasılmalarının ve süt boşalmasının düzenlenmesi; Salgıladığı oksitosin hormonu uterus kasının kasılabilirliğini artırır ve meme arvellerini (kesecekler) çevreleyen hücrelerin kasılmasını sağlar. Bu:salgı, doğum sancılarını kuvvetlendirerek çocuğun çıkışını kolaylaştırır ve doğumdan sonra sütün meme başından çıkışını sağlayan mekanizmayı harekete geçirir.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?
**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!

Close