Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
11. Sınıf Meb Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 275

“11. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 275 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 275

KaraisalI Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin spor kulübünde bulunan öğrenciler okul bahçesine uygun ve yukarıdaki şekilde verilen boyutlardaki basketbol sahasını boyamak istiyorlar. Beden Eğitimi Öğretmeni Veysel Hoca bu iş için Akif ve Aslı’yı görevlendiriyor. Akif sahanın beyaz çizgilerini çizecek, Aslı ise pota altındaki yarım dairelerin içi ile sahanın ortasındaki dairenin içini boyayacaktır. Buna göre
I. Akif’in çizeceği çizgilerin uzunluğunun kaç metre olacağını bulunuz.
II. Aslı’nın boyayacağı alanın kaç m2 olduğunu bulunuz (Çizgi kalınlığı önemsenmeyecektir.).

I. Basketbol sahasının eni 10 m ve boyu 17- 1 -1 = 15 m olduğundan sahanın çevresi
2 • (10 +15) = 50 m olur. Pota altındaki dikdörtgenlerin boyanacak üç kenarının uzunluğu toplamı 2 • (4 + 4 + 2) = 20 m olur. Ayrıca pota altındaki yayların ucundaki birer metre uzunluğundaki 4 parçanın toplam uzunluğu da 4 m olur. Yarıçapı 4 m olan çember yaylarının toplam uzunluğu • 2 = 8r ve yarıçap uzunluğu 1 m olan çember ve yayların toplam uzunluğu 2r 1 + ~2~ + ~2~ = m olur. Sahayı ortalayan çizginin uzunluğu da 10 m olup beyaz çizgilerin uzunluklarının toplamı 50 + 20 + 4 + 8r + 4r + 10 = 84 + 12r m bulunur.
II. Aslı’nın boyayacağı bölgeler, yarıçap uzunluğu 4 m olan iki yarım daire ile yarıçap uzunluğu
1 m olan tam dairedir. Bu dairelerin alanları toplamı —^• 2 + r12 = 16r + r = 17r m2 olarak bulunur.

Sıra Sizde

Lise öğrencisi Hamit, kendi yaptığı, mobil cihazlar için video oynatma uygulamasına yandaki gibi logo tasarlamak istiyor. Aynı merkezli iki çember ve içteki çember içine köşeleri bu çemberin üzerinde bulunan bir eşkenar üçgenden oluşan logoda dıştaki çemberin yarıçap uzunluğu, içteki çemberin yarıçap uzunluğunun iki katıdır. Buna göre eşkenar üçgenin alanının iki çember arasında kalan bölgenin alanına oranını bulunuz.

  • Cevap:

11. Sınıf Meb Yayınları Matematik Ders Kitabı Sayfa 275 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
1
unlike
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
angry

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!