Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

11. Sınıf Meb Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Meb Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 14 Cevabı

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 11. Sınıf Meb Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları / 11. Sınıf Meb Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 13 Cevabı

11. Sınıf Meb Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 13 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


11. Sınıf Meb Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 13 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “11. Sınıf Meb Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Doç. Dr. Ali KUZUDİŞLİ tarafından 160 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Murat ALTINTAŞ tarafından yapılmış.

11. Sınıf Meb Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 13 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

Soru“Ne ekersen onu biçersin.” ve “Dünya, ahiretin tarlasıdır.” sözleri arasındaki ilişkiyi düşününüz. Fikirlerinizi sınıfta paylaşınız.

  • Cevap: Eğer yaptığımız şeylerin sonucunu göreceksek ki bunu en somut haliyle anlatıyor söz. Diğer söze göre eğer dünya ahiretin tarlasıysa dünyada iyilik ekenler (iyilik yapanlar) ahirette de iyilik görecek denmektedir.

2. Ahiret inancı insan davranışlarını nasıl etkiler? Düşüncelerinizi paylaşınız.

  • Cevap: Ahiret inancı kişinin ölümü bir son değil ahiret hayatının başlangıcı olarak görmesini sağlayarak bu dünyadaki ölüm korkusundan ve mutsuzluktan kurtararak kişiyi kendisiyle barışık bir hale getirir. Kişi bu dünyada yaptıklarının karşılığını göreceğini bildiğinden daha kontrollü yaşar. Hayatını nerede, nasıl harcadığına dikkat eder. Toplumsal fayda sağlar kişiler başkalarına faydalı olmaya çalışır. Hayatın getirdiği birçok zor duruma karşı sabırlı ve metanetli olması gerektiğini bilir.

3. Vefat eden bir kişinin toprağa verilmeden önce yıkanmasını ve kefenlen- mesini insana saygı açısından düşününüz. Fikirlerinizi sınıfta paylaşınız.

  • Cevap: Hayatta iken, Allah’ın emrine uyarak abdest alan, gusül yapan insanları, Allah’a yolcu ederken, yine tertemiz bir şekilde göndermek insana saygının bir ifadesidir.

4. “Taziye, berzah, haşir ve mizan” kavramlarının anlamlarını sözlükten bulunuz. Kavramların anlamlarını defterinize yazınız.

  • Cevap:  Taziye; ölen kimsenin yakınlarına başsağlığı dileme, taziyet.Berzah; ölümle kıyamet arasındaki zaman dilimidir.

    Haşir; bir araya gelme, toplanma, kıyamet gününde ölüleri diriltip mahşere çıkarma.

    Mizan, “Terazi” manasında olan mizan, ahiret aleminde hesap verme olayından sonra herkesin amellerinin tartılacağı adalet ölçüsüdür. Hakikatini bilemediğimiz mizan, dünya hayatındaki ölçü yapılan aletlere benzememektedir.

2
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir