Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

11. Sınıf Meb Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 36 Cevabı

11. Sınıf Meb Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 38 Cevabı

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 11. Sınıf Meb Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları / 11. Sınıf Meb Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 37 Cevabı

11. Sınıf Meb Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 37 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


11. Sınıf Meb Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 37 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “11. Sınıf Meb Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Doç. Dr. Ali KUZUDİŞLİ tarafından 160 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Murat ALTINTAŞ tarafından yapılmış.

11. Sınıf Meb Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 37 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

Soru:

A) Aşağıdaki açık uçlu soruları cevaplayınız.

1. Dünya hayatı ile ahiret hayatı arasındaki ilişkiyi açıklayınız.

 • Cevap:  Dünya hayatı ile ahiret hayatı arasında doğru bir ilişki vardır. Yani insan dünyada neler yaptıysa onu kendisiyle beraber ahirete de götürür. İyilik yapan kişiler iyilikleriyle, kötülük yapan kişiler ise kötülükleriyle ahirete göç ederler.Dünya hayatında iyilik ve güzel davranışlarda bulunanlar muhakkak karşılığı ahirette ve dünyada görürler. Aynı şekilde kötülük yapanlarda ne yaptılarsa karşılığını göreceklerdir.

2. Ahirete inanmanın, dünya hayatını anlamlandırmaya katkısını açıklayınız.

 • CevapAhiret hayatı, bireylerin dünya hayatını anlamlandırmasına katkı sağlar. Dünyada söylenen her sözün ve yapılan her türlü davranışın ahirette sorgulanacağı gerçeği, bireyleri güzel ahlaka yöneltir. Allah Teala tarafından insana verilen aklın görevlerinden biri, nefis muhasebesi yapmak ve ölümden sonrası için hazırlanmaktır. Ahiret gününde hesaba çekileceği inancı, kişiyi bencillik ve aşırılıklardan alıkoyar. Böylece insan başkalarına karşı daha saygılı davranır. Davranışlarının ve sözlerinin sonuçlarını düşünerek hareket eder. Doğru ve dürüst olmaya çalışır. Haksızlıktan ve haram lokma yemekten sakınır.

3. Ahirete inanmanın toplumsal yaşama kazandırdıklarını yazınız.

 • Cevap:  Ahire iman bilinci kişinin hayatının daha kontrollü olmasını sağlar.Buda topluma olumlu yansır.Toplum içinde huzur sağlar.- Ahirete iman bilinci kişinin kendisi ile barışık şekilde yaşamasını sağlar.Buda toplum içinde güvenli ve daha güzel bir ortam oluşur.

  – Ahirete iman bilinci kişinin davranışlarındaki bilinci artırır.

  – Ahirete iman bilinci kişinin ahlaki değerlere önem vermesini sağları.

  – Ahirete iman bilinci toplumda güven ortamı oluşturur.

  – Ahirete iman bilinci daha güzel ve daha yaşanabilir bir dünya için yarar sağlar.

4. “Allah’ın sana verdiği şeylerde ahiret yurdunu ara. Dünyadan da nasibini unutma…” (Kasas suresi, 77. ayet) ayetinde verilmek istenen mesajlar nelerdir? Değerlendiriniz.

 • CevapÖnemli olan hayatı bölmemek. “Hem fani hayatıma, hem ahiretime çalışacağım.” düşüncesi doğru değil. Hayatımız ya insan gibi yaşarız, ya da sadece cismaniyetini yaşayan hayvan gibi… İnsan ubudiyet için (yaratıcısını tanımak, tesbih ve hamd etmek) için bu dünyada yaşamalıdır.

5. Cenaze namazına katılmak ve cenaze sahiplerine taziyede bulunmak neden dinî bir görevdir? Kısaca yazınız.

 • Cevap:  İslam dîni sosyal dayanışma, adalet ve yardımlaşmaya büyük önem vermiştir. Bu çerçeveden olarak, hastaları ziyaret ederek onlara Allah’tan şifa, sıhhat ve afiyet dilemek, sabır ve tahammül tavsiye etmek, dünya hayatını terk etmek üzere olan hastaları kıbleye çevirip, onlara şahadet telkin etmek tavsiye edilmiş, vefat hadisesi gerçekleşince ölüyü yıkamak, kefenlemek, namazını kılmak, kabre kadar taşımak, defnetmek ve ölü için dua etmek de sosyal görev olarak kabul edilmiştir. Ayrıca ölen bir Müslüman’ın ardından Allah’tan rahmet dilemek, hayırla yad etmek ve iyiliklerinden bahsetmek dînimizin tavsiye ettiği davranış biçimidir. Nitekim Hz. Peygamber ölülerimizi hayırla anmamızı bizlere tavsiye etmiştir.
  Daha fazlasını burada öğren: Eodev.com – https://eodev.com/gorev/13655159#readmore
37
like
10
love
4
haha
6
wow
7
sad
44
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir