Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

11. Sınıf Meb Yayınları Felsefe Ders Kitabı Sayfa 32 Cevabı

11. Sınıf Meb Yayınları Felsefe Ders Kitabı Sayfa 34 Cevabı

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 11. Sınıf Meb Yayınları Felsefe Ders Kitabı Cevapları / 11. Sınıf Meb Yayınları Felsefe Ders Kitabı Sayfa 33 Cevabı

11. Sınıf Meb Yayınları Felsefe Ders Kitabı Sayfa 33 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


11. Sınıf Meb Yayınları Felsefe Ders Kitabı Sayfa 33 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “11. Sınıf Meb Yayınları Felsefe Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Aysun KOLUAÇIK, Haydar Sinan KOLUAÇIK, Rukiye GÜNDOĞDU AVCI, Sarper Serkan AVCI tarafından 160 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Volkan NUR tarafından yapılmış.

11. Sınıf Meb Yayınları Felsefe Ders Kitabı Sayfa 33 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

11. Sınıf Meb Yayınları Felsefe Ders Kitabı Sayfa 33 Cevabı

Metinde kırmızıyla yazılan kavramlarla ne anlatılmak istenmiştir?

  • Cevapkarakter erdemi: İlkin erdemin nelik olarak tespitini yapmaktadır. Pekâlâ, erdem iyiyle ilgili bir şeydir. Zira “her sanat ve her araştırmanın, aynı şekilde her eylem ve tercihin de bir iyiyi arzuladığı düşünülür
  • orta olma:  “orta yol”, insanca yaşamadan başka bir şey değildir. Bu yüzden bütün düşünce ve ahlak sistemlerinde karşımıza çıkmaktadır. Ulaşılabilen en eski yazılı kaynaklardan günümüze, ahlaki sistemlerin hemen hemen tümünde, dengeli ve aşırılıklardan uzak bir yaşamı tavsiye edilmiş, aşırılıklar içinde yaşamak ise kaçınılması gereken bir yaşam türü olarak kabul edilmiştir.

Metinde altı çizili yerde belirtilmek istenen düşünce nedir? Açıklayınız.

  • Cevap: Aşırılık öteki eksiklik olan iki kötülüğün ortası olduğu ve etkilenimlerde ve eylemlerde ortayı hedef edinmek gerekir. Buna da orta olma ya da altın orta denmektedir. 

Metinden hareketle mutluluk ve erdem arasında nasıl bir ilişki vardır? Açıklayınız

  • Cevap: Düşünce erdemi daha çok eğitimle oluşur ve gelişir, bu nedenle de deneyim ve zaman gerektirir; karakter erdemi ise alışkanlıkla edinilir. Mutluluk için ölçülü olmak gerekmektedir. 

Aristoteles’in “altın orta” düşüncesinin temel dayanakları nedir? Açıklayınız.

  • Cevap:
  • insanca yaşama 
  • tercihler
  • dengeli ve aşırılıklardan uzak bir yaşam
35
like
8
love
7
haha
2
wow
7
sad
7
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir