Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 11. Sınıf Meb Yayınları Kimya Ders Kitabı Cevapları / 11. Sınıf Meb Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 108 Cevabı

11. Sınıf Meb Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 108 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


11. Sınıf Meb Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 108 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “11. Sınıf Meb Yayınları Kimya Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Mehtap GÜNTUT, Pınar GÜNEŞ, Serpil ÇETİN tarafından 287 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Nevrez AKIN tarafından yapılmış.

11. Sınıf Meb Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 108 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

Soru:

Artan enerji ihtiyacı ve fosil yakıtların çevreyi kirletmesi alternatif enerji kaynaklarına olan ihtiyacı artırmıştır. Alternatif enerji kaynaklarını araştıran Ali yaptığı araştırma sonucunda suyun elektrolizinden H2 elde etmek istiyor. Ali’nin yaptığı elektroliz (bileşiklerin elektrik enerjisi ile bileşenlerine ayrılması) deneyinin düzeneği yanda verilmiştir.
Deneyle ilgili soruları cevaplandırınız.
1. Ali bir miktar suyu 24 oC sıcaklıkta elektroliz ederek oluşan hidrojen gazını su üstünde topluyor. Deney tüpünde 10 mL hacim kaplayan gazın toplam basıncını 782,40 mmHg olarak ölçüyor. (24 oC Ph2o: 22,40 mmHg, R: 0,082 atm.L/mol.K ve deney süresince sıcaklık sabit tutulmaktadır.)
a) Deney tüpünde toplanan H2 gazının kısmi basıncını bulunuz.

  • Cevap:

b) İdeal gaz denkleminden yararlanarak H2 gazının mol sayısını bulunuz.

  • Cevap:

2. Deney tüpünün ağzını mantarla dikkatlice kapatan Ali, deney tüpünü suyun buhar basıncı ihmal edilebilir düzeye gelinceye kadar soğutuyor. H2 gazını uygun bir biçimde 100 mL hacimli 2 atm basınçta CH4 gazı bulunan kapalı bir kaba aktarıyor.
a) Kaptaki toplam basıncı bulunuz.

  • Cevap:

b) Kapalı kaba alınan H2 gazının kısmi basıncını hesaplayınız.

  • Cevap:

c) H2 ve CH4 gazlarının mol kesirlerini hesaplayınız.

  • Cevap:
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
1
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir