Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 11. Sınıf Meb Yayınları Kimya Ders Kitabı Cevapları / 11. Sınıf Meb Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 75 Cevabı

11. Sınıf Meb Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 75 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


11. Sınıf Meb Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 75 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “11. Sınıf Meb Yayınları Kimya Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Mehtap GÜNTUT, Pınar GÜNEŞ, Serpil ÇETİN tarafından 287 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Nevrez AKIN tarafından yapılmış.

11. Sınıf Meb Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 75 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

Soru:

28. Metin ve tabloları inceleyerek verilen soruları cevaplayınız.
Modern atom teorisi hakkında araştırmalar yapan Buket aşağıdaki tabloları inceliyor ve araştırdığı kaynaktan ilgisini çeken aşağıdaki metnin altını çiziyor ve altındaki tabloları inceliyor.
“Schrödinger her bir atom orbitalini tanımlamak için baş kuantum sayısı, açısal momentum kuantum sayısı ve manyetik kuantum sayısını kullanmıştır. Fakat hidrojen spektrumda tam olarak açıklayamadığı sapmalar bulunur. Bilim adamları bir gezegenin kendi ekseni etrafında dönüşüne benzer şekilde elektronun da kendi etrafında döndüğünü ileri sürdüler. Elektronun kendi ekseni etrafında dönme hareketi spin olarak
adlandırılır ve elektronlar birbirine zıt iki spine sahiptir.

Buket, tabloları inceledikten sonra elektronların bulunduğu bölgeler hakkında aşağıdaki sonuçlara ulaşıyor:
I. 1. enerji düzeyinde 1 tane s orbitali vardır.
II. 2. enerji düzeyinde 3 tane p orbitali vardır.
III. 3. enerji düzeyinde 5 tane d orbitali vardır.
IV 4 ve 5. enerji düzeylerinde 7 tane f orbitali vardır.
1. Tabloda Buket’in ulaştığı sonuçları destekleyen bilgiler nelerdir? Açıklayınız.

  • Cevap:

2. Tabloları ve metni incelediğinizde bir atoma ait elektronların en fazla kaç kuantum sayısının aynı olabileceğini açıklayınız.

  • Cevap:

3. Açısal momentum kuantum sayısı (l)= 4 olan g orbitali tabloda verilmemiştir. g orbitalinin manyetik ku- antum sayısını ve alabileceği en yüksek elektron sayısını tahmin ediniz.

  • Cevap:
0
like
2
love
0
haha
1
wow
2
sad
78
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir