Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları
TIKLAYINIZ

11. Sınıf Meb Yayınları Matematik Ders Kitabı Sayfa 71 Cevabı

11. Sınıf Meb Yayınları Matematik Ders Kitabı Sayfa 73 Cevabı

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 11. Sınıf Meb Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları / 11. Sınıf Meb Yayınları Matematik Ders Kitabı Sayfa 72 Cevabı

11. Sınıf Meb Yayınları Matematik Ders Kitabı Sayfa 72 Cevabı11. Sınıf Meb Yayınları Matematik Ders Kitabı Sayfa 72 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “11. Sınıf Meb Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Emel SEYMEN, Gencer GAZİOĞLU, Sultan YILDIRIM, Yılmaz MERAL tarafından 288 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Adem KURBAN tarafından yapılmış.

11. Sınıf Meb Yayınları Matematik Ders Kitabı Sayfa 72 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

Bir lunaparkta bulunan dönme dolabın kabin sayısı 12, yarıçapı 18 metredir. Ahmet Bey ve çocukları, dönme dolabın yerden 3 metre yüksekteki kabinine biniyor. a) Dönme dolap saat yönünün tersinde 240° döndüğünde Ahmet Bey ve çocuklarının içinde bulunduğu kabinin yerden yüksekliğinin kaç metre olacağını bulunuz. b) Dönme dolabın saat yönünde 300° döndüğü varsayıldığında Ahmet Bey ve çocuklarının içinde bulunduğu kabinin yerden yüksekliğinin kaç metre olacağını bulunuz.

İstanbul’da bulunan Ayasofya Müzesi ile Trabzon’da bulunan Ayasofya Camisi’nin enlem (E) ve boylam (B) bilgileri şekilde verilmiştir.
Bu iki yapının
a) Enlemleri arasındaki farkı,
b) Boylamları arasındaki farkı derece, dakika, saniye cinsinden bulunuz.

V0 hızıyla ablan ve yatayda yapbğı açı a olan bir cismin düşeyde aldığı yol h = V0-sina-t – -2-g-t2,
yatayda aldığı yol x = v0-cosa-t formülü ile hesaplanır [t: Harekete başladıktan sonra cismin havada kaldığı süre (sn.)].
Yukarıdaki görselde bir tekerlekli sandalye basketbolcusu, topu 1,25 metre yükseklikten yatayda 37° lik açı ile potaya abyor. Potanın yüksekliği 3,05 metre olduğuna göre topun çemberden geçebilmesi için elden çıkış hızının kaç m/sn. olması gerektiğini bulunuz.
(g = 10 m/sn2, sin37° = 0,6 ve cos37° = 0,8 alınız.)

Bir mühendis, teleferik tesisi için çizdiği projede teleferiğin başlangıç noktasını A, çelik halatin yatayda yaptiğı açıyı 23° olarak alıyor. Öte yandan Anıtlar Yüksek Kurulu, kültürel mirasın tahrip olabileceği gerekçesiyle mühendisten projeyi değiştirmesini istiyor. Bunun üzerine projeyi değiştiren mühendis, A noktasını şekildeki gibi 60 metre sağa kaydırıp çelik halatin yatayda yaptiğı açıyı bu defa 30° olarak alıyor. Mühendisin yaptiğı değişikliğin ardından teleferiğin izleyeceği yolun kaç metre kısaldığını bulunuz.
(sin7° = 0,12 ve sin23° = 0,39 alınız.)

11. Sınıf Meb Yayınları Matematik Ders Kitabı Sayfa 72 Cevabı

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!