Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 11. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları / 11. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 125 Cevabı

11. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 125 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


11. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 125 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “11. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Beyhan HAYTA, Fatih DİLEKÇİ, İlknur APAK tarafından 138 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Yahya ÖZTÜRK tarafından yapılmış.

11. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 125 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

11. Sınıf Meb Yayınları Hz. Muhammed’in Hayatı Sayfa 125 Cevabı

Veda Hutbesi’nden…
“… Ey Allah’ın kulları! Size Allah’a sığınmanızı, emirlerine yapışmanızı, günahlardan arınmanızı, azabından korunmanızı öğütlerim. Size tekrar tekrar, O’na itaati tavsiye ederim. Sözlerime hayırlı olanla, O’nun izni ve yardımıyla başlıyorum. Bu yıldan sonra, bir daha burada sizinle buluşup buluşamayacağımı bilemiyorum. Benim sözlerimi iyi dinleyin ki izzet ve şerefle huzurlu yaşamaya devam edesiniz…
Ey İnsanlar! Kadınlarınızın sizler üzerinde hakları, sizin kadınlarınız üzerinde haklarınız vardır. Siz onları Allah’ın emaneti olarak aldınız. Allah’ın emri ve hükmüyle onlarla ilişkiyi helal edindiniz. Onların yiyeceği ve giyimi konusunda cömertçe her türlü iyilik ve ihsanda bulunmanız, onların haklarıdır. Kadınların haklarına riayet konusunda Allah’ın emirlerine yapışın, azabından korunun, onların iyiliğini isteyin, durumlarının iyileşmesi için çaba sarf edin. Hanımlarınız, sizlerin izni ve bilgisi olmadıkça evinizin mali imkânlarını cömertçe harcamasınlar. Sözlerimi iyice anlayarak hatırınızda tutun… Ey İnsanlar! Sözlerimi iyi dinleyin, iyi muhakeme edin. Bütün ırklara mensup Müslümanların, Müslümanların kardeşi olduğunu bilin. Bütün müminler kardeştir. Kimseye, gönül rızası olmadıkça kardeşinin malı helal değildir. Sakın haksızlık etmesin, hile yapmasın, haince davranmasın. Müslüman’ın kim olduğunu size anlatayım mı? Müslümanların, dilinden ve elinden zarar görmediği kişidir. Müminin kim olduğunu size anlatayım mı? İnsanların mallarına ve canlarına zararı dokunmayacağından emin olduğu kişidir… ”
(Buhârî, Meğâzî, 28; Müslim, Hac, 147; Tirmizî, Tefsirü’l-Kur’an, 10.)

26, 27 ve 28. soruyu yukarıdaki metne göre cevaplayınız.

26. Hz. Peygamber’in, Müslümanların kardeşliğine yaptığı vurguda öne çıkan unsurlar nelerdir?

  • Cevap:

27. Hz. Peygamber’in kadın ve erkeğe yüklediği sorumluluklar, karşılıklı haklar üzerinden değerlendirildiğinde hangi sonuçlara ulaşılır?

  • Cevap:

28. Veda Hutbesinin geneli dikkate alındığında Hz. Peygamber’in sözlerinde aşağıdaki hususlardan hangisine değinilmemistir?
A) Allah’a itaatin gerekliliğine
B) Kadın ve erkeğin birbirinden sorumlu olduğuna
C) Emanete riayet etmenin önemine
D) İnsan hayatının kıymetine
E) Soy temelli kardeşliğe

  • Cevap:
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir