Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 11. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları / 11. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 84 Cevabı

11. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 84 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


11. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 84 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “11. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Beyhan HAYTA, Fatih DİLEKÇİ, İlknur APAK tarafından 138 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Yahya ÖZTÜRK tarafından yapılmış.

11. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 84 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

11. Sınıf Meb Yayınları Hz. Muhammed’in Hayatı Sayfa 84 Cevabı

Soru:

Ziyad b. Haris, Yemen’in Suda kabilesindendi. Resulullah’a (s.a.v.) gelerek biat etmiş, Hz. Peygamber’in kendi kabilesine karşı savaşmak üzere bir ordu göndermek istediğini öğrenmişti. Ordunun gönderilmesine engel olmak amacıyla “Ey Allah’ın Resulü! Orduyu geri çevirirseniz ben onların hem Müslüman olmalarını hem de size itaat etmelerini sağlayabilirim.” dedi. Hz. Peygamber onun bu isteğini kabul etti. O da derhal akrabalarına bir mektup yazdı. Bir süre sonra, kabilesinden Medine’ye bir heyet geldi. Müslüman olduklarını ve itaat edeceklerini belirterek selam verdiler. Hz. Peygamber, Ziyad b. Haris’in bu girişiminden memnun bir şekilde “Ey Ziyad! Suda kabilesinde sözü dinlenen biri olduğun anlaşılıyor.” diyerek iltifat etti. Ziyad, “Allah onlara hidayeti nasip etti ve iyilikte bulundu.” cevabını verdi. Onun bu tavrını daha da beğenen Hz. Peygamber, “Seni onların başına yönetici yapayım mı?” diye sordu. Bunun üstüne Ziyad, memnuniyetle “Evet, beni onların yöneticisi yap.” dedi.
Resulullah ile Ziyad arasında geçen bu olay, bir yolculuk esnasında gerçekleşmişti. Konakladıkları yerde bir şahıs gelerek Allah Resulü’nden bir şeyler istedi. Nebi de (s.a.v.), “Kim muhtaç olmadığı hâlde insanlardan bir şey isterse aldığı şey, ona baş ve karın ağrısı yapar!” buyurdu. Bu defa o şahıs, “Öyleyse bana zekâttan ver!” deyince Peygamberimiz (s.a.v.), “Allah, zekâtların kimlere verileceği hususunda ne bir peygambere ne de bir başkasına yetki verdi ve bizzat kendisi, onları sekiz kısma ayırdı. Eğer sen, onlardan birisi isen vereyim.” buyurdu.
Hz. Peygamber ile bu şahıs arasındaki konuşmayı dinleyen ve maddi durumu iyi olan Ziyad, duyduğu bu sözlerden çok etkilendi. Düşündü, taşındı ve sabah olunca Allah Resulü’nün yanına varıp hem yöneticilikten hem de zekât almaktan vazgeçtiğini belirtti.
(Ebu Dâvûd, Zekât, 24; Taberânî, el-Mu’cemü’l-kebîr, C 5, s. 262.)
Yukarıdaki metinden hareketle Hz. Peygamber’in yönetim ilkeleri nelerdir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap:
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir