Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 11. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları / 11. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 98 Cevabı

11. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 98 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


11. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 98  Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “11. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Beyhan HAYTA, Fatih DİLEKÇİ, İlknur APAK tarafından 138 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Yahya ÖZTÜRK tarafından yapılmış.

11. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 98 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

11. Sınıf Meb Yayınları Hz. Muhammed’in Hayatı Sayfa 98 Cevabı

Soru:

Selman-ı Farisî, hak dini bulmak için yollara düşen ve sonunda Hz. Peygamber’e kavuşup Müslüman olan bir sahabiydi. Medine’ye köle olarak gelen Selman, yıllar sonra memleketine Müslüman bir ordunun komutanı olarak dönmüştü. Selman’ın komutanı olduğu ordu, İran kalelerinden birini kuşatmıştı. Selman-ı Farisî, karşı tarafa saldırmakta acele etmiyor, Hz. Peygamber’in uygulamalarından öğrendiği gibi onlar ile anlaşmaya varmak için bekliyordu. Emrindeki askerler ise sabırsızdı. Selman, “Bırakın da tıpkı Resulullah’ın (s.a.v.) yaptığı gibi ben de onları öncelikle İslam’a davet edeyim.” diyordu.
Selman-ı Farisî, daha sonra kuşatmış oldukları kalenin içindeki İranlıların yanına giderek onlara şöyle hitap etmişti: “Ben de sizin gibi İranlıyım. Eğer Müslüman olursanız bizimle aynı haklara sahip olur ve aynı sorumlulukları yüklenirsiniz. Fakat bunu kabul etmezseniz sizi dininizden dönmek için zorlamayız, bunun karşılığında hâkimiyetimizi kabul ederek boyun eğmiş olursunuz ve bize, sağladığımız güvenlik karşılığı cizye verirsiniz. Eğer bu tekliflerimizi kabul etmez iseniz sizinle savaşırız!” Selman muhasara altındakileri üç gün bu şekilde İslam’a davet etmiş, üçüncü günün sonunda ise askerlerine taarruz emrini vermişti. Yapılan savaş sonucunda Müslümanlar galip gelmiş ve kale fethedilmişti.
(Tirmizî, Siyer, 1.)
18, 19 ve 20. soruları aşağıdaki metne göre cevaplayınız.

18. Selman’ın (r.a.) İranlı bir köle iken komutan olarak doğduğu topraklara gitmesi Hz. Peygamber’in yönetim ilkelerinden hangileri ile açıklanabilir?

  • Cevap:

19. Peygamber Efendimizin savaş öncesinde komutanlarına İslam’a davet hususunda verdiği talimatlar neler olabilir?

  • Cevap:

20. Selman’ın (r.a.) muhasarayı uzun tutarak savaşmakta acele etmemesinin esas amacı olarak aşağıdakilerden hangisi gösterilebilir?
A) İslam savaş hukukuna uymak
B) Ordusunu savaşa hazırlamak
C) Düşmanın gücünü zayıflatmak
D) Savaşmaya isteksizlik
E) Destek güç beklemek

  • Cevap:
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir