Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Osmanlı Sosyo – Ekonomik Yapısında Değişiklikler Cevapları

11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Osmanlı Sosyo – Ekonomik Yapısında Değişiklikler Cevapları

11. Sınıf Tarih Ders Kitabı Meb Yayınları 2. Ünite Değişim Çağında Avrupa ve Osmanlı  Sayfa 68, 69, 70, 71, 72, 73  Osmanlı Sosyo – Ekonomik Yapısında Değişiklikler Etkinlik Soruları ve Cevapları

Osmanlı Sosyo – Ekonomik Yapısında Değişiklikler

11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 69 Cevabı

Kanuni Sultan Süleyman ve I. Mahmut dönemlerinde verilen kapitülasyonlar arasında ne tür farklar vardır?

  • Cevap: Kanuni’nin Fransızlarla kapitülasyon antlaşması yapmasının nedeni, Sarlken’e karsı Fransa’yı güçlü kılarak, Avrupa Hırıstiyan birliğinin oluşmasını önlemekti.  Devletin gücünü koruduğu dönemlerde önemli bir sorun yaratmayan kapitülasyonlar, devletin gücünün azalmasına paralel olarak ve Avrupa’da sanayinin gelişmesiyle önemli bir sorun olmuştur. Özellikle I. Mahmut döneminde sürekli hale kapitülasyonlar Osmanlı ekonomisine zarar vermeye ve olumsuzluklara yol açacaktır.

11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 70 Cevabı

Ateşli silah teknolojisinin gelişmesinin savaşlarda ne gibi sonuçları olmuştur?

  • Cevap: Ateşli silahlar 1000 yıldan uzun bir süredir bizimle birlikteler ve savaşları –bununla birlikte toplumları- hiçbir silahın etkileyemeyeceği düzeyde etkilediler. Ateşli silahlar savaş alanının doğasını değiştirdiler, orduları geliştirdiler ve savaşın maliyetini azalttılar.  Ateşli silahlar zamanla eski tip silahların yerini aldı çünkü daha ekonomik ve daha ölümcüldüler. Kılıçlı askerlikte veya okçulukta uzmanlaşmak bir ömür sürmekteydi fakat ateşli silahlarda sadece iki haftalık bir eğitim ile eğitimsiz askerler yetenekli nişancılar haline geliyorlardı.

    Askeri alanların boyutunu arttırmak ile birlikte ateşli silahlar savaşların doğadaki etkisinden savaş sırasındaki yaralanma tiplerine kadar her şeyi değiştirdi. Uzmanlara göre sadece atlar savaş tarihini bu derecede değiştirmeyi başarmıştı.

11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 71 Cevabı

Tımar sisteminin bozulmasının Osmanlı ekonomisi üzerinde ne gibi etkileri olmuştur?

  • Cevap: Tımar sisteminin bozulması, Osmanlı’nın ana askeri kuvvetini oluşturan tımarlı askerlerin eksilmesi nedeniyle devleti askeri yönden çok zayıflattı. Ayrıca kontrol sisteminin bozulması, köylülere zulmedilmesine neden olarak halkı isyana teşvik etmekte, halkı fakirleştirmekteydi.

11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 73 Cevabı

Osmanlı Devleti’nde ekonomik sorunların yaşandığı dönemlerde (XVII ve XVIII. yüzyıl) dengenin sağlanması için ne tür tedbirler alınmıştır?

  • Cevap: Osmanlı Devletinde güçsüzlüğün farkına varıldığında, Batıya karşı bir öykünme başlamıştır. O dönemin güçlü ve tek örnek ülkeler grubu olan Batı’ya karşı öykünme devleti tekrar eski ihtişamına ya da hiç olmazsa diğer ülkelerle denk bir duruma getirmeye yöneliktir. Görkemliliğe tekrar ulaşmanın yolu, istenmese de Batılılaşmadan geçmektedir.  Osmanlılar çevreselleşme süreci içinde Batıyla artan ilişkilerinde, ister askerî, ister diplomatik, ister ekonomik olsun, karşılaştıkları sorunların çözülmesinde kendi kurumlarının ve kapasitelerinin yetersiz kaldığını görmüşlerdir.
2021 Ders Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
2
0
0
0
1
0

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!