Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 100 Cevabı

11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 102 Cevabı

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları / 11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 101 Cevabı

11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 101 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 101 Cevabı

2017 – 2018 Eğitim Öğretim dönemiyle beraber pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen ders kitaplarından biri de “11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Akın SEVER, Dursun SAĞDIŞ, Hasan ÖZKAYA, Mehmet KÖSEOĞLU, Tayyibe ÇOLAK, Yasemin OKUR tarafından 251 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Akın SEVER tarafından yapılmış.

11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 101 Cevapları“nda önce sorular yazıldı daha sonra cevaplar verildi.

11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 101 Cevabı

Aşağıdaki metni okuyarak soruları cevaplandırınız.

Padişahın, haftanın iki gününde adalet divanı kurup zalimlerden mazlumların haklarını almaktan, suçlulara ceza vermekten başka çaresi yoktur (Görsel 3.5). Sultanın mazlumları ve adalet isteyenleri haftanın iki gününde sarayına çağırıp onların şikâyetlerini dinlediği memlekete yayılınca zalimler ve zorbalar padişahın kendilerine vereceği cezadan korkarak ellerini millet malından ve zulümden çekerler.

Hikâye:

Meliklerden birinin kulağı çok sağırdı. Tercüman kullanıyordu. Fakat tercümanların mazlumların sözlerini doğru aktarmama ihtimali olduğunu, verdiği emrin tam olarak yerine gelmeyeceğini düşününce kendilerini tanıyabilmesi için yalnız mazlumların kırmızı elbise giymesini emretti. Bu melik bir file binerek geniş bir ovada dolaşmaya başladı. Gördüğü kırmızı elbiselileri işaret ederek çevresinde toplanmalarını sağladı. Sonra kimsenin bulunmadığı bir yerde oturarak onları birer birer huzuruna kabul etti ve yüksek sesle konuşturup şikâyetlerini dinledi ve onların haklarını verdi.

Nizamülmülk, Siyasetname, s. 29-30.

1. Divan-ı Mezalimin kurulma amacı ve özellikleri nelerdir?

  • Cevap:  Adaletli ve karşılıklı danışmaya dayalı karar verme sürecini desteklemek ve istişareli yönetim biçimini ortaya çıkarmaktır. İslâm devletinin temel özelliklerinden biri olarak yönetim tarihinde yer almaktadır.Divan’ı mezalimin özellikleri:

    – Memurlar ve idareciler hakkında yapılan şikayetleri inceler.
    – Kadı mahkemelerinde verilen kararların uygulanması sağlanır.
    – Divan katipleri ve vakıfların denetimlerinden sorumludur.
    – Muhtesibin uygulayamadığı kararların uygulanması ile görevlidir.

2. Divan-ı Mezalim ilk Türk devletlerinde bulunan hangi kurumla hangi yönlerden benzerlik göstermektedir?

  • Cevap: Divan ı mezalim ilk Türk devletlerinde bulunan YARGU kurumu ile benzerlik göstermektedir. Yargu kurumu hükümdar tarafından toplanan ve siyasi suçların görüşüldüğü yüksek mahkemelerdir.Yargılama işlemleri burada yapılır.Benzerliği her iki kurumunda hukuk alanında çalışmalar yürütmesi ve devler teşkilatını kontrol etmektir.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir