Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları / 11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 120 Cevabı

11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 120 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 120 Cevabı

2017 – 2018 Eğitim Öğretim dönemiyle beraber pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen ders kitaplarından biri de “11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Akın SEVER, Dursun SAĞDIŞ, Hasan ÖZKAYA, Mehmet KÖSEOĞLU, Tayyibe ÇOLAK, Yasemin OKUR tarafından 251 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Akın SEVER tarafından yapılmış.

11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 120 Cevapları“nda önce sorular yazıldı daha sonra cevaplar verildi.

11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 120 Cevabı

Aşağıdaki metni okuyarak soruları cevaplandırınız.

Atatürk’ün TBMM I. Dönem 3. Yasama Yılı Açılış Konuşmasından

Efendiler,

-Adalet politikamızda izlenecek amaç, önce halkı yormaksızın süratle, kanuna uygun ve güvenli biçimde adaleti dağıtmaktır… Bunun için adalet düzeyimizi bütün uygar ülkelerle aynı düzeyde tutmak zorundayız. Bu amacı yerine getirmek için elimizdeki kanun ve usulleri bu görüşe göre düzeltiyor, canlandırıyor ve yeniliyoruz.
-Bizim milletimizin ve hükümetimizin adalet düşüncesi ve anlayışı bu konuda hiçbir uygar ulusunkinden aşağı değildir. Belki tarih bu noktada yüksek olduğumuza tanıklık eder. Bu nedenle hukuki mevzuatımızın bütün uygar devletlerin kanuni mevzuatından eksik olması düşünülemez. Gayretli çalışmalarımızın amacı olan tam bağımsızlık kavramında adli bağımsızlığın da bulunması doğaldır. Bundan dolayı her bağımsız devletin ayrılmaz bir bütünü olan adalet dağıtımı görevine kimseyi karıştıramayız (Görsel 3.21).
1 Mart 1922
Millet Meclisi Tutanak Dergisi D. 1, C. 18, Sa. 2

1. Atatürk bu konuşmasında Osmanlı hukukunun hangi problemine vurgu yapmış olabilir?

 • Cevap: Hukukun bağımsız olmamasına adalat sisteminin bozukluğuna vurgu yapmaktadır.

2. Yeni Türk devletinin hukuk alanındaki politikası hakkında neler söylenebilir?

 • Cevap: Başta Medeni Hukuk, Ceza Hukuku ve Borçlar Hukuku, olmak üzere tüm hukuk kuralları farklı Avrupa Devletlerinin hukuk kuralları esas alınarak Türk Hukuk Sistemi oluşturuldu. 
 • 1924 – Şeriye ve Evkaf Vekâleti kaldırıldı.
  1924 – Şeriye Mahkemeleri kardırıldı.
  1924 – Anayasası yürürlüğe girdi (1876 Anayasasına son verildi)
  1925 – Ankara Hukuk Mektebi açıldı.
  1926 – Medeni Kanun kabul edildi (İsviçre’den uyarlandı).
  1926 – Ceza Kanunu kabul edildi (İtalya’dan uyarlandı).
  1926 – Borçlar Kanunu kabul edildi (Almanya’dan uyarlandı).
  1928 – Devletin dini İslam’dır, hükmü anayasadan çıkartıldı.

3. Konuşmanın tarihi dikkate alınarak Türk Millî Mücadele Dönemi hakkında neler söylenebilir?

 • Cevap: Türk düşmanlarının veya daha geniş anlamda emperyalistlerin “şark meselesi” dedikleri “Anadolu’da Türk hakimiyetini kırmak ve Türk’ü imha” projesinin gerçekleşmesine ramak kalmıştı. İşte Türk tarihinin böyle en karanlık bir ortamında Türk milleti, Atatürk’ün önderliğinde adeta bir destan yazarak bu büyük felaketi, yeniden bir devlet kurma ile sonuçlandırabilmişti. Batılıların “hasta adam” dedikleri bir bakıyyeden Atatürk’ün fikir ve düşüncelerinin şekillendirdiği Türkiye Cumhuriyeti doğdu. Millî Mücadele olarak adlandırdığımız ve Cumhuriyetimizin doğuş sürecinde fevkalade ağırlığa sahip olan 1919- 1923 dönemi ve bu dönemi müteakip Cumhuriyet kurumlarının oluşmasında temel olan Atatürk ilke ve İnkılaplarını, Atatürk’ü bilimin ışığında anlamak ve idrak etmek durumundayız
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir