Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 128 Cevabı

11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 131 Cevabı

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları / 11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 129 Cevabı

11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 129 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 129 Cevabı

2017 – 2018 Eğitim Öğretim dönemiyle beraber pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen ders kitaplarından biri de “11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Akın SEVER, Dursun SAĞDIŞ, Hasan ÖZKAYA, Mehmet KÖSEOĞLU, Tayyibe ÇOLAK, Yasemin OKUR tarafından 251 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Akın SEVER tarafından yapılmış.

11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 129 Cevapları“nda önce sorular yazıldı daha sonra cevaplar verildi.

11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 129 Cevabı

Aşağıdaki metni okuyunuz ve soruyu cevaplandırınız.

Orta Asya’da Türkler

“Su ve otları takip ederek göçerler. Şehirde ve sabit bir yerde oturmazlar. Tarla işleriyle uğraşmazlar fakat herkesin sınırları belli olan toprakları vardır… Çocuklar koyunlara biner, oklarla kuş ve fare avlarlar. Biraz büyüyünce de tilki ve tavşan avlarlar. Erkekler iri yapılı ve güçlü olup hem yay çeker hem de iyi binicilerdir. Kendilerini rahat hissettikleri zamanlarda hayvancılık ve çobanlık yaparlar. Kuş ve hayvan avlayarak yaşamlarını sürdürürler. Acil ve gerekli durumlarda ise talimli oldukları için hemen saldırıya geçerler. Bu onların yaratılışında vardır. Onlar uzaktan çarpışırken ok ve yay, yakından çarpışırken ise hançer ve mızrak kullanırlar. Üst tabakadaki hükümdar, beyler ve asillerden alt tabakaya kadar hepsi hayvan eti yiyip, bu hayvanın derisinden kıyafet dikip giyerler; yorgan denilen kürk ve keçeyi örterler.” (Görsel 4.1).
H. Nuraniye Ekrem, “Chang Ch’ien’in Seyahat Raporuna Göre Hun Döneminde Orta Asya’nın Sosyal ve İktisadi Durumu”, Modern Türklük Araştırmaları  Dergisi, 2012, 9(2):44.

Yukarıdaki metne göre Hunların ekonomik faaliyetleri hakkında neler söylenebilir? Bu faaliyetleri belirleyen temel faktör nedir?

  • Cevap: Su ve otları takip ederek göçerler. Şehirde ve sabit bir yerde oturmazlar. Tarla işleriyle uğraşmazlar fakat herkesin sınırları belli olan toprakları vardır… Çocuklar koyunlara biner, oklarla kuş ve fare avlarlar. Biraz büyüyünce de tilki ve tavşan avlarlar. Erkekler iri yapılı ve güçlü olup hem yay çeker hem de iyi binicilerdir. Kendilerini rahat hissettikleri zamanlarda hayvancılık ve çobanlık yaparlar. Kuş ve hayvan avlayarak yaşamlarını sürdürürler. Acil ve gerekli durumlarda ise talimli oldukları için hemen saldırıya geçerler. Bu onların yaratılışında vardır. Onlar uzaktan çarpışırken ok ve yay, yakından çarpışırken ise hançer ve mızrak kullanırlar… Üst tabakadaki hükümdar, beyler ve asillerden alt tabakaya kadar hepsi hayvan eti yiyip, bu hayvanın derisinden kıyafet dikip giyerler; yorgan denilen kürk ve keçeyi örterler.”
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir