Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 12 Cevabı

11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 16 Cevabı

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları / 11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 13 Cevabı

11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 13 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 13 Cevabı

2017 – 2018 Eğitim Öğretim dönemiyle beraber pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen ders kitaplarından biri de “11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Akın SEVER, Dursun SAĞDIŞ, Hasan ÖZKAYA, Mehmet KÖSEOĞLU, Tayyibe ÇOLAK, Yasemin OKUR tarafından 251 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Akın SEVER tarafından yapılmış.

11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 13 Cevapları“nda önce sorular yazıldı daha sonra cevaplar verildi.

11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 13 Cevabı

1. Oğuz Kağan’ın ülkeyi taksim etmesinin ve batıyı (sol) doğuya bağlı kılmasının nedenleri neler olabilir?

  • Cevap: Ülkeyi Batı-Doğu olarak ayırarak yönetimi kolaylaştırıyordu. Batıyı Doğu’ya bağlı tutarak da merkezi otoritenin güçlü kalmasını sağlıyordu.

2. Sizce töre nedir? Oğuz Kağan, oğullarının töreye bağlı kalmalarını neden tavsiye etmiş olabilir?

  • Cevap: Töre eskiden kanundu . Oğuz kağan oğullarına töreye bağlı kalmalarını istemesinin sebebi birçok başarısızlığa uğrayan hükümdarların töreye uymadıkları için olduğu ve toplumun refah ve huzur içinde ancak töreye bağlı kalarak olacağını düşündüğü içindir.

3. Oğuz Kağan “Gök Tanrı’ya borcumu ödedim. ” demekle neyi kastetmiş olabilir?

  • Cevap: Ey oğullarım, ben çok savaştım, artık çok yaşlandım. Düşmanlarımı ağlattım, dostlarımı sevindirdim. Gök Tanrıya borcumu ödedim. Şimdi size ülkeyi paylaştırıyorum. Bundan sonrası size aittir.
    Cümlenin tamamından da anlayabileceğimiz gibi Oğuz Kağan savaşları kazandı, düşmanlarını yendi. Tanrının onu seçtiği inancında olduğu için onu seçmesi karşılığında kendisinin ve Gök Tanrının düşmanlarını yendi. Bu yüzden borcumu ödedim demiştir.

4. Halkın zenginliği bir devlet için hangi açılardan önemlidir?

  • Cevap: Zengin halk devlete isyan etmez isyanlar olmayınca devlette huzur ve güven ortamı oluşur.Bu ortam da devletin ilerlemesini kolaylaştırır ve merkezi yönetim daha da güçlenir.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
3
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir