Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları / 11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 23 Cevabı

11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 23 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 23 Cevabı

2017 – 2018 Eğitim Öğretim dönemiyle beraber pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen ders kitaplarından biri de “11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Akın SEVER, Dursun SAĞDIŞ, Hasan ÖZKAYA, Mehmet KÖSEOĞLU, Tayyibe ÇOLAK, Yasemin OKUR tarafından 251 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Akın SEVER tarafından yapılmış.

11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 23 Cevapları“nda önce sorular yazıldı daha sonra cevaplar verildi.

11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 23 Cevabı

Aşağıdaki metni okuyarak soruları cevaplandırınız.
Sultan Sencer’e Nasihatler
Büyük Selçuklu Hükümdarı Sultan Sencer, devlet ileri gelenleriyle gezerken, karşısına aniden bir derviş çıkar. Sultan’ın önüne geçip, Allah’ın lütuf ve nimetlerine karşı şükretmesini hatırlatır ve nasihat etmeye başlar. Sultan Sencer dervişi dinledikten sonra “Neyin şükrünü nasıl yerine getirmeliyim?” diye sorunca derviş: “Allah’ın senin üzerinde birçok lütuf ve ihsanları var, ama bunlardan on tanesi çok önemlidir. Önce onların şükrünü eda etmelisin” dedi ve Sultan’a şu nasihatlerde bulundu:
“Saltanatın şükrü adalettir. Bir hükümdar adil olduğu nispette değer kazanır. Geniş bir mülkün şükrü halkın malına, ırzına ve şerefine göz dikmemektir. Milletinin malına ve ırzına göz diken, onların haysiyet ve şerefiyle oynayan sultan, felaket çığırını açan bir bedbahttır. Baş olmanın şükrü halka inanarak hizmet etmek, onların huzurunu sağlamak ve haklarını korumaktır. İkbal ve saadetin şükrü fakire acımak, kimsesizlerin elinden tutmaktır. Devletin zenginleşmesinin şükrü onu sadece hak edenlere ve lüzumlu yerlere harcamaktır. Kudret ve izzetin şükrü zavallıları ve güçsüzleri yerine göre bağışlamaktır. Güçlü bir orduya sahip olmanın şükrü onların ezici kuvvetini milletin selameti, devletin bekası, din ve devlet düşmanlarının yok dilmesi yolunda kullanmaktır. Ülkenin bayındır hâle gelmesinin şükrü, halkın sosyal haklarını gözetmek, iş sahasını genişletmektir. İlim ve maarifin şükrü ahlaklı, terbiyeli ve bilgili nesil yetiştirmektir. Beden ve ruh afiyetinin şükrü günlük ibadeti kusursuz yapmak, Allah adına konuşmak, O’nun adına alıp vermek, O’nun için sevmek ve sevmemektir.” dedi.
Sultan Sencer bu on öğütten çok memnun kaldı. Altın bir levha üzerine yazdırıp sarayın dikkat çeken bölümüne astırdı.
Necdet Bayraktaroğlu, Tarihimizdeki Muhteşem Mektuplar, s.21

1. Hükümdarların sahip olması gereken özellikleri söyleyiniz.

  • Cevap:

✏ İlerigörüşlü olmalıdır.
✏ Pozitif olmalıdır.
✏ Akılcı olmalıdır.
✏ Güçlü olmalıdır.
✏ İlim sahibi olmalıdır.
✏ Cesaretli olmalıdır
✏ Güvenilir olmalıdır.
✏ Sabırlı olmalıdır.

2. Hükümdarların görevleri nelerdir?

  • Cevap: KökTürk kitabelerine göre hükümdarın görevleri; aç halkı doyurmak, çıplak halkı giydirmek, az halkı çok kılmaktır. Genel olarak baktığımızda Kağan, iç ve dış siyaseti düzenlemek, orduya komuta etmek, ülkeyi korumak, Töre’yi uygulamak, yüksek mahkemeye başkanlık etmek, Türk kavimleri arasındaki birliği ve dünya hakimiyetini sağlamak, halkın ihtiyaçlarını gidermek gibi görevleri vardır.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir