Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları / 11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 95 Cevabı

11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 95 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 95 Cevabı

2017 – 2018 Eğitim Öğretim dönemiyle beraber pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen ders kitaplarından biri de “11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Akın SEVER, Dursun SAĞDIŞ, Hasan ÖZKAYA, Mehmet KÖSEOĞLU, Tayyibe ÇOLAK, Yasemin OKUR tarafından 251 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Akın SEVER tarafından yapılmış.

11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 95 Cevapları“nda önce sorular yazıldı daha sonra cevaplar verildi.

11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 95 Cevabı

Aşağıdaki metni okuyarak soruyu cevaplandırınız.

Türklerde Hukuk

585 yılında Kök Türk Devleti’nin başında bulunan İşbara Kağan içeriden ve dışarıdan vurulan darbeler yüzünden bunalmış ve Çin İmparatorluğundan yardım istemişti. Onun bu dileğine olumlu cevap veren Çinliler buna karşılık İşbara Kağan’dan “Çin âdetlerini benimsemelerini” talep ettiler. O da: “Bizim âdet ve geleneklerimiz çok eski çağlardan beri devam edegelmiştir. Bundan dolayı onları değiştirmeye benim gücüm yetmez. Bizim topraklarımızda idare edilenlerle yönetenler arasında kurulmuş olan düzeni yaralamaya ben cesaret edemem.” diyerek her şeye rağmen törelerinden (hukuk kurallarından) vazgeçemeyeceğini söylüyordu.
Sadettin GÖMEÇ, İslam Öncesi Türk Tarihinin Kaynakları Üzerine s. 51-52

1. Kök Türklerde hukukla ilgili neler söyleyebilirsiniz?

  • Cevap: Metinde de görüldüğü gibi Türklerde örfi hukuk kuralları olarak kabul gören gelenek ve görenekler yani töreler hem yönetenler hem de halk için çok kıymetliydi. Milli değerlere, geçmişten gelen törelere değer veriliyordu.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir