Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
11. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Saf Şiir Cevapları

11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Meb Yayınları 3. Ünite Şiir Sayfa 83, 84, 85, 86 Saf Şiir Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

11. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Saf Şiir Cevapları

DERSE HAZIRLIK

11. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 83 Cevabı

1. Şiirin müzikle ilişkisi hakkındaki düşüncelerinizi belirtiniz.

 • Cevap: Şiir edebi türler içerisinde ses uyumunun ve müzikalitenin en önemli olduğu türdür. Bu yüzden şiirin ahenkli olması gerekir diye düşünüyorum.. Ki kafiye-redif-asonans-aliterasyon gibi unsurlar bunun delilidir.

2. Şiirde anlamın açık mı yoksa kapalı mı olması gerektiğini tartışınız.

 • Cevap: Şiirde anlam kapalı olmalıdır diyenlerdenim. Şiir apaçık ifadelerin yer aldığı bir tür olmamalı.. Her okuyan farklı anlamlar çıkarmalı ve ifadeleriyle kişilere bir estetik zevk vermelidir.

3. Ahmet Haşim’in “En güzel şiirler, manalarını karîn (okuyucunun) ruhundan alan şiirlerdir.” sözünden ne anladığınızı açıklayınız.

 • Cevap: Şiirin anlamının her okuyana göre değiştiğini anlıyorum. Aynı zamanda şiirin kişilerin duygularına hitap ettiği ifade edilmiştir.

11. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 84 Cevabı

1. “Eteklerinde güneş rengi bir yığın yaprak” dizesiyle anlatılmak istenen nedir? Açıklayınız.

 • Cevap: Şiirimizde önemli yeniliklerin ismi olan Ahmet Haşim özellikle Sembolizm etkisinde yazmış olduğu şiirleriyle edebiyatımızda ses getirmiş bir şairdir. Sembolistler için renklerin önemi büyüktür. Tablo yapar gibi kelimelerden resim yapmak için renklerin isimlerinden ve anımsattıklarından faydalanmışlardır. Güneşin yansımasından bahsetmektedir.

2. Merdiven adlı şiiri saf şiir anlayışına göre değerlendiriniz.

 • Cevap: Şiir söz ile musiki arasında sözden ziyade musikiye yakın ortalama bir dildir görüşü SEMBOLİZM görüşüne girer. Sembolistlere göre şiirde konudan çok söyleyiş güzelliği ön plana çıkmalıdır. Bundan dolayı da şiir için hem sözü hem de müziği bilmek gerekmektedir. Sembolizm anlatılmak istenen duyguyu olduğu gibi direk söylemek yerine semboller aracılığı ile okura hissettirmek ister. Bu dizelerde de yaşamın aşamaları gizli sembollerle anlatılmaya çalışılmıştır. Merdiven şiiri de bu bahsettiğimiz özelliklere sahiptir.

3. Şiirde sembolizm akımının etkilerini değerlendiriniz.

 • Cevap: Şiir söz ile musiki arasında sözden ziyade musikiye yakın ortalama bir dildir görüşü SEMBOLİZM görüşüne girer. Sembolistlere göre şiirde konudan çok söyleyiş güzelliği ön plana çıkmalıdır. Bundan dolayı da şiir için hem sözü hem de müziği bilmek gerekmektedir. Sembolizm anlatılmak istenen duyguyu olduğu gibi direk söylemek yerine semboller aracılığı ile okura hissettirmek ister. Bu dizelerde de yaşamın aşamaları gizli sembollerle anlatılmaya çalışılmıştır.

4. Fecriati Topluluğu’nun sanat anlayışının metne etkilerini değerlendiriniz.

 • Cevap: Önemli olan söyleyiş güzelliğidir. Şiir şahsi ve muhteremdir anlayışını Ahmet Haşim’in bu şiirinde görmek mümkündür. Haşim okurun yorumuna açık olan kendi hayal dünyasından damıttığı dizeleri okura sunmaktadır.

5. Şiirin dil ve anlatım özelliklerini belirleyiniz.

 • Cevap: Yazar dönemine göre ağır bir dil kullanmakla beraber sembolist bir şair olduğu için bir çok duygu ve düşüncesini semboller aracılığı ile okura sunmuştur. Mesela yaşamı çıkılan merdivenlere benzetmiştir.

a. Merdiven adlı metinle ilgili eleştiri yazıları bulup okuyunuz.

 • Cevap: Sitemizde yer alan Merdiven şiirinin incelemesini okuyabilirsiniz. 

b. Okuduğunuz eleştiri yazılarını kendi yorumlarınızla karşılaştırınız.

 • Cevap: Aynı doğrultuda yorumlar olduğunu söyleyebiliriz. 

11. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 85 Cevabı

Şiir düzyazıya çevrildiğinde aynı anlam, duygu ve ahengi yansıtır mı? Tartışınız.

 • Cevap: Yansıtmaz. Çünkü şiir dili özeldir. Şiir dili vurgu ve tonlamasından dolayı düz yazıdan ayrılır. Bu da şiiri düz yazıya göre daha farklı kılmaktadır.

1. Sessiz Gemi adlı şiirin temasını belirleyiniz.

 • Cevap: Tema: Sessiz gemi şiirinde mısralarını gemi ve deniz üzerine kurgulamıştır.

2. Şiiri saf şiir anlayışına göre değerlendiriniz.

 • Cevap: Şiir söz ile musiki arasında sözden ziyade musikiye yakın ortalama bir dildir görüşü SEMBOLİZM görüşüne girer. Sembolistlere göre şiirde konudan çok söyleyiş güzelliği ön plana çıkmalıdır. Bundan dolayı da şiir için hem sözü hem de müziği bilmek gerekmektedir. Sembolizm anlatılmak istenen duyguyu olduğu gibi direk söylemek yerine semboller aracılığı ile okura hissettirmek ister. Sessiz Gemi şiirinde de ölüm duygusu ve veda etme gizli sembollerle anlatılmaya çalışılmıştır.

3. Şiirde sembolizm ve parnasizm akımının etkilerini değerlendiriniz.

 • Cevap: Şiirde ölüm yolculuğu sessiz bir gemi ile yapılan yolculuk üzerinden anlatılmıştır. Sembolizmde bir duyguyu semboller aracılığı ile vermek vardır. Bu şiirde de bunun örneğini görmekteyiz. Bireysel temayı işleyen Yahya Kemal, bu şiirinde tablo yapar gibi kelimeleri kullanmıştır.

4. Şiirin konusuna göre hangi tür şiir (lirik, epik…) olabileceğini gerekçesiyle açıklayınız.

 • Cevap: Şiir konusuna göre lirik şiirdir. Çünkü duygular ön plandadır.

5. Şiirin dil ve anlatım özelliklerini belirleyiniz.

 • Cevap: Sade günlük dille yazılmış şiir, benzetme ve imgelerle süslenmiştir. Bir çok sanatın yer aldığı şiir şairin uzun uğraşlar sonucu oluşturduğu Türkçe’nin güzellikleriyle bezenmiştir.

11. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 86 Cevabı

a. TRT tarafından hazırlatılan Kentler ve Gölgeler (Yahya Kemal-Üsküp) ve Portreler Galerisi (Yahya Kemal) adlı belgeselleri izleyiniz.

 • Cevap

Kentler ve Gölgeler

Portreler Galerisi 

b. Belgesellerden sanatçıyla ilgili öğrendiklerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

 • Cevap: Bu bilgileri arkadaşlarınızla paylaşmanız gerekmektedir. 

11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 83, 84, 85, 86 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2021 Ders Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
7
5
3
2
5
1
0

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!