Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 11. Sınıf Netbil Yayıncılık Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları / 11. Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 110 Cevabı

11. Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 110 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


11. Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 110 Cevabı 2017 – 2018 Yeni Müfredat

11. Sınıf Netbil Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 110 Cevabı 

Aşağıdaki mimari yapıların hangi ihtiyaçlardan dolayı ortaya çıkıp geliştiğini karşılarına yazınız.

  • Cevap:

Cami: Cami; Müslümanların bir arada namaz kılmak, Tanrı’ya tapınmak için yaptıkları, içinde günde beş kez namaz kılıp dua okudukları, Tanrı’ya tapındıkları yapı. İbadetleri yerine getirme ihtiyacından doğmuştur.

Medrese: Medrese; İslam ülkelerinde, genellikle İslamlık kurallarına uygun bilgilerin okutulduğu öğretim kurumu. Eğitim ihtiyacından dolayı ortaya çıkmış ve gelişmiştir.

Çeşme: Çeşme; genellikle herkesin yararlanması için yapılan, borularla gelen suyun bir oluktan ya da musluktan aktığı, bir yalağı bulunan su haznesi ya da yapısı. Çeşmeler insanların su ihtiyaçlarından ortaya çıkmış ve gelişmiştir.

Han: Han; genellikle uzun yollarda yol üzerinde, kentlerde, kasabalarda yolcuların hayvanlarıyla birlikte konaklamalarına yarayan yapı. İnsanların yolculuk esnasında dinlenmesi için ortaya çıkmış ve gelişmiştir.

Hamam: Hamam; para karşılığında yıkanma işinin yapıldığı genel yer. İnsanların temizlenme ihtiyacından ortaya çıkmıştır.

Şadırvan: Şadırvan; çevresinde muslukları bulunan ve ortasındaki fıskıyeden su akan, genellikle cami avlularının ortasında yer alan, üzeri kubbeli ya da açık olabilen havuz. Estetik zevk açısından ortaya çıkmış ve gelişmiştir.

Aşevi: Aşevi; yoksul kimselere parasız olarak yemek verilen yer, aş ocağı. Yoksullara yardım maksadıyla ortaya çıkmıştır.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir