Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 12

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 12 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 12

1. Coğrafi Keşiflerin ticaret yolları üzerinde meydana getirdiği değişim ile ilgili kısa bir metin yazınız?

  • Cevap: Coğrafi keşiflerle dünya ticaret yollarında çok önemli değişiklikler oldu. Tarihi İpek ve Baharat yollarının önemi azalırken ticaret daha çok açık denizler üzerinden yapılmaya başlandı. Okyanuslara kıyısı olan bazı şehirler ticaret merkezi haline geldi. Ticaretin karalar ve iç denizlerden daha çok açık denizlere taşınmasıyla ticaret vasıtalarında da önemli gelişmeler yaşandı.

2. Ticaret yollarında yaşanan değişimin dünya siyasetindeki etkileri neler olmuştur?

  • Cevap: Coğrafi Keşiflerle yeni ticaret yollarına hakim olan batılı devletler dünyanın her yerinde sömürge yönetimleri oluşturdular. Sömürgelerinden ülkelerine getirdikleri değerli maden ve eşyalarla zenginleşen bu ülkelerde merkezi krallıklar güçlendi. Sürecin sonunda denizaşırı imparatorluklar ortaya çıktı.

3. Dünyanın önde gelen ticaret merkezleri her iki haritada farklı şehirler olarak gösterilmiştir. Bu farklılığın nedenleri nelerdir? Yazınız.

  • Cevap: Harita 1’deki şehirler İpek ve Baharat yolları üzerinde oldukları için Coğrafi Keşifler öncesinde dünya ticaretinin merkezinde bulunuyorlardı. Harita 2de dünya ticareti okyanuslara taşındığı için bu yollar üzerindeki ticaret şehirleri ön plana çıkmıştır.

4. Coğrafi Keşifler sürecinde Osmanlı Devletinin sınırlarında ciddi bir değişim olmamasına rağmen ekonomik kayıpların yaşanmış olmasının sebepleri neler olabilir? Haritalardan faydalanarak yazınız.

  • Cevap: İpek ve Baharat yolları Osmanlı ülkesinden geçmekteydi. Ticaret yolları Osmanlı Devletinin en önemli gelir kaynaklarındandı. Coğrafi Keşifler ile ticaret yolları okyanuslara taşınınca Osmanlı Devleti önemli ekonomik kayıplar yaşamıştır.

5. Coğrafi Keşifler sonrasında İngiltere için kullanılan Güneş batmayan imparatorluk” tabirinden ne anlıyorsunuz? Harita yardımıyla yorumlayınız.

  • Cevap: İngiltere’nin dünyanın dört bir tarafında sömürgeler elde ederek oluşturduğu gücü yansıtan bir ifadedir.

11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 12 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!