Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 13

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 13 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları Sayfa 13

Aşağıdaki metinden hareketle soruları cevaplayınız.

1645-69 seneleri arasında yaklaşık yirmi beş yıl süren Girit seferi Osmanlı denizciliğinde önemli bir dönüm noktası teşkil eder. O zamana kadar donanmanın belkemiğini oluşturan kürekli gemiler, yani kadırgalar ile ilgili kanaatler değişmeye ve artık Akdenizde görülmeye başlayan yelkenli gemilerin yani kalyonların şöhreti artmaya başlamıştı. Bu sebeple Girit savaşı sırasında Osmanlılar kalyona geçme teşebbüslerinde bulundularsa da donanmanın esasını yine kadırgalar oluşturuyordu. Buna karşılık daha çok korsanlık ve ticaret için Akdeniz’e gelen İngiltere ve Hollanda’nın yelkenli gemileri çok geçmeden üstünlük sağlamaya başladı. Nitekim Venedik bu devletlerin gemilerini kiralamak suretiyle Girit’i kuşatan Osmanlı donanmasını engellemeye, hatta Çanakkale Boğazı’nı ablukaya alarak asker ve malzeme naklini önlemeye çalıştı ve aradaki güç dengesini kendi lehine bozdu. İstanbul’dan Girite yardım için giden donanmanın Çanakkale Boğazı’ndan çıkışına mani olacak kadar etkili olan Venedik donanmasındaki kalyonlar Osmanlı denizcilerini bu gemiler konusunda ciddi olarak düşündürdü ve bazı müzakere ve istişarelerden sonra devlet adamları süratle çok sayıda kalyon inşasına karar verdiler.
Prof. Dr. İdris BOSTAN, Osmanlı Denizcilik Tarihi, sayfa 188.

1. Kadırga ile kalyon arasındaki temel farklar nelerdir?

  • Cevap:

Kadırga: İnce, uzun yapısı ve alçak bordası sayesinde manevra kabiliyeti yüksek, kürekli, iç denizlerde kullanılmak için tasarlanan bir gemi türüdür.
Kalyon: Rüzgarlı havalarda yelkenle, yeterli rüzgar olmadığında kürekle yol alabilen bordası yüksek, diğer gemilere göre daha çok personel, askeri teçhizat ve yük taşıyabilen, okyanuslara dayanıklı bir gemi türüdür.

2. Osmanlı Devleti’nin gemi teknolojisinde değişiklik yapma ihtiyacını ortaya çıkaran sebepler nelerdir?

  • Cevap: XVI. yüzyıl sonlarından itibaren korsanlık amacıyla Akdeniz’e gelen İngiltere ve Hollanda’nın kalyonları, kadırgalara üstünlük sağlayarak Akdeniz’e hâkim olmaya başlamıştı. Girit kuşatmasında Venedik kalyonları karşısında Osmanlı kadırgalarının yetersiz kalması sonucu Osmanlı devlet adamları kalyon inşasına karar vermiş ve böylece kadırgadan kalyona geçiş süreci Osmanlı donanması için de başlamıştır.

11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 13 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2022 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!